Yenidoğan sünneti

 

Sünnet; penis başını çevreleyen fazla derinin cerrahi yöntemle alınmasıdır. Sünnet tıbben zorunlu bir işlem değildir ancak bir çok yararı vardır. İdrar yolları enfeksiyonlarını azaltmakta, Aids gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemektedir. Bunun yanı sıra hijyen daha kolay sağlanmaktadır.

Erkekler için hayatlarındaki en büyük anılardan bir tanesi olduğu kuşkusuz ancak çoğu erkeğe güzel anılar değil de büyük travmalar bırakması da söz konusu. Bu nedenle yeni doğan çocuklara uygulanması bu travmayı ortadan kaldırıyor. Yenidoğan sünneti doğumdan sonraki bir ay içinde yapılan sünnete verilen addır. Doğum sonrasındaki bir yada ikinci gün uygulanabilir ama bebeğin fiziksel olgunlaşmasını beklemek adına bir hafta sonra yapılması bebeğin sağlık durumu için en uygun olanıdır.

Bu işlemde anestezi uygulanmadan uyuşturucu bir krem ile lokal bir anestezi sağlanır. Krem penise sürülerek bir saat beklendikten sonra fazla sünnet derisi penisin şekline uygun olarak alınır. 15-20 dakika süren bu işlem kısa süre içinde düşecek estetik dikişlere atılarak damarlar tek tek bağlanır. Bebeğin doğumdan sonra gördüğü bu işlemin; enfeksiyon riskinin düşük olması, yaraların daha çok iyileşmesi, kanamanın daha az olması, idrar yolu enfeksiyonunun daha az görülmesi ve benzeri yararları vardır.

Müdahale sonrasında bebeğin sağlık durumu kontrol altında olmalıdır ve temizliğine özen gösterilmelidir. Sünnet sonrası bakım enfeksiyonları önleyecektir. Doktorların verdiği antiseptik krem sünnet bölgesine uygulanmalıdır ve bebek bezlenmeye devam edilmelidir. İki üç gün sonra banyosu dahi yaptırılabilir.

 
Yenidoğan sünneti  

Tags

,

Related Posts

  • No Related Posts
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz