Yandex Haritalar ile Caddeler Parmağınızın Altında

 

Google’ın neredeyse tekele dönüşen arama motoru pazarı hakimiyetine son vermek için bir çok aday oldu. Bunlardan Yahoo, Altavista gibi bazıları Google ortada yokken dünya devi olmuşlardı. Google ile birlikte gelen değişimlere ayak uyduramadılar, rekabeti sürdüremediler ve en azından Türkiye’de kullanılmaz oldular. Bazıları Google’dan sonra bu işe soyundular. Ancak çok da başarılı olamadılar. Bu konuda en iddialı olması gereken Bing, Microsoft gibi dünya bilişimin lideri bir firmanın desteğine rağmen, henüz Google ile rekabete girebileceğine dair bir izlenim yaratacak herhangi bir atılım gösteremedi. Hala dünyanın bir çok yerinden bir çok firma bu alanda var olmak için çaba içinde.

Özellikle bölgesel bazda hizmet vermenin avantajlarını kullanarak büyümek ve sonrasında global pazarda söz sahibi olmak isteyen firmalardan Çin arama moturu Baidu, nüfus avantajının kullanıcı üzerinde etkisini de arkasına alarak 22 milyar dolarlık marka değeri yakalarken Rusya’nın bu konuda temsilcisi Yandex oldu.

Yandex 20 yıllık bir firma olmasına rağmen son senelerde yandex.ru ile Rusya arama motoru payının hakimi olarak dikkati üzerine çekti. Sonrasında Ukrayna, Kazakistan ve Beyaz Rusya’da ofisler kurarak buralara özel uzantılarla hizmet veren şirket Türkiye’nin bilişim kültürünü ve merakını da gözönüne alarak Türkiye’yi de yatırım yaptığı ilk ülkeler arasına aldı ve böylece  yandex.com.tr doğdu.

Yandex Panorama ile Caddeleri Adım Adım Görüntüleyin

Açık olan şu ki; Google ile rekabet içinde olmak için farklılık getirmek şart. Fakat, işin zor yanı zaten yapılabilecek tüm yenilikleri Google’ın düşünüp  hizmete sunuyor olması. Belki de bunun farkına varan Yandex Türkiye’deki kullanıcıları için büyük bir sürpriz hazırladı. Google’in Türkiye’de hizmete sokmadığı Street View uygulamasının benzerini üstelik oldukça etkili biçimde Türkiye’de gerçekleşti.

Yandex Panorama çalışması için İstanbul ve Ankara’da 6.000 km. yol üzerinde yapılan 600.000 fotoğraf çekimi ve 150.000 panorama görüntüsü kullanıldı. 2011 yaz aylarında gerçekleştirilen çalışma ilze bu iki şehrin tüm caddelerini yürüyor gibi görmeniz mümkün.

Sadece sokakları gezmek ile sınırlı değil Yandex haritaları ile yapabilecekleriniz: Dolmabahçe Sarayı, Miniatürk, Topkapı Sarayı gibi yerleri gezmeniz Boğaz Köprüsü, Galata Kulesi gibi yerlerden İstanbul’u seyretmeniz ve detaylı Boğaz turu yapmanız mümkün.

(Resmi daha büyük hali ile incelemek için tıklayınız)

Gizlilik ve özel hayata saygı!

Yandex haritalarında özel hayata saygı düşüncesi ile olsa gerek resimlerinde çıkan insan yüzlerini flulaştırarak tanınmaz hale getirilmiş. Hatta o kadar ki inceledikçe enteresan detaylar yakalayabiliyorsunuz.

Örneğin Etiler’in en lüks erkek kuaförlerinden Salon Masculine’in önünen çekilen fotoğrafa baktığınızda öncelikle parkedilmiş lüks araçlar dikkatinizi çekse de dikaktli bakınca bunların plakalarının da gizlendiğini görüyorsunuz.

Camdaki Salon Masculine ve Babor yazısı okunuyor ama Babor’un afişinin erkek modelinin yüzü bile resimde flulaştırılmış.

Trafik Ne Durumda?

Yandex haritaların getirdiği bir yenilik de yol durumunu görebilmeniz. İstanbul’un yanısıra Ankara’da da büyük caddelerde yol durumunu görebilir, trafiğin akış hızına bakabilirsiniz.

Yandex Haritalar Panorama servisinde Miniatürk gezintisi için tıklayınız.

Yandex Haritalar Panorama servisinde Galata Kulesi’nden İstanbul seyri için tıklayınız.

Yandex Haritalar Panorama servisinde Boğaz turu için tıklayınız.

Yandeks Haritalar Panorama Hizmetinde  Taksim gezisi için tıklayınız.

 
 
 

330 yorum

 1. Hakan diyor ki:

  siz insansanız biz neyiz :) Mükemmel olmuş

 2. kizircikli diyor ki:

  Yandeks google’ı geçse çok sevineceğim ama mümkün değil maalesef.

 3. simsim diyor ki:

  Bu nasıl birşey yaa. Kendi evimi buldum kapı numarasına kadar gözüküyor. Şaştım kaldım.

 4. karina diyor ki:

  Yandeks Haritalar ve panaroma mükemmel bir hizmet olmuş ama sizin yazınız da mükemmeli olmuş. Teşekkürler.

 5. Trafik diyor ki:

  Ankara’nın trafik yoğunluk durumunu vererek gözlerimi yaşarttın yandex!

 6. elephant horn diyor ki:

  Ankara için de çalışma yapmaları çok güzel olmuş. Yandeks’i tebrik ederim. Çünkü genelde İstanbul haricinde il yokmuş gibi davranılır böyle işlerde.

 7. sarı leydi diyor ki:

  Ya ben bunu kullanmayı anlamadım. Benim sokak yok bunda..

 8. ank06 mustafa diyor ki:

  Yazınız mükemmel Yandex kendini bu kadar güzel tanıtamıyor.
  Ankara’yı seveni biz de severiz.

 9. rose nose diyor ki:

  Çok tatlı. İnternette bundan güzel bir şey yok. Saatlerce bakıyorum.
  Yandex’e teşekkür. Türkiye’ye önem vermiş inşallah yatırımlarının karşılığını alır.

 10. spy diyor ki:

  Ya adamlar miniatürkün içine girmiş. Dolmahçenin içine girmiş inşallah bizim evin içinide çekmemişlerdir. Rezil oluruz.

 11. kazım karcı diyor ki:

  Yandex’e teşekkür ederiz. Hem bu mükemmel çalışma için hem de insanların yüzünü ve araçların plakalarını kapattıkları için.
  Biz de olsa ne bu düşünülür, ne maliyetine girilir. Adamlar saygılı.

 
 
Konu hakkında yorumunuz