Tüp Bebek Tedavisinde Doktor Yorumları

 

Yazılı ve görsel medyada Tüp bebek ile ilgili birçok konu ele alınıyor. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler ise bu haberleri büyük bir ilgiyle ve umutla takip ediyor. Tüp bebek uygulamalarında öncü olarak bilinen Prof. Dr. Mustafa Bahçeci bu haberlerle ilgili bazı uyarılarda bulundu: “Tüp bebek tedavi yöntem ve uygulamaları baş döndürücü hızla gelişiyor. IMSI, Embriyoscope, dondurma teknikleri bunlardan bazıları. Önemli olan yeni tekniklerin hangi çiftlere, ne zaman, nasıl uygulanacağıdır. Ailenin yenilikleri takip ederken tedavide güvenilir kurum, deneyimli ekip, merkeze ait ‘’eve canlı çocuk götürme’’ oranına mutlaka dikkat etmesi gerekir.’’

Prof. Dr. Mustafa Bahçeci özellikle kısırlık sorununa dikkat çekerek, tedavi için yapılan haberlerin çoğunun doğru olmadığı konusunda çiftleri uyardı. Bahçeci, “Medyada yer alan haberlere infertilite sorunu yaşayan ailelerin yaklaşımı bir nevi ‘mucize çözüm’ gibi oluyor. İyice araştırmadan bunları denemeye karar veriyorlar. Çoğu kez de sonuç başarısızlık oluyor. Şu bir gerçek; tüp bebek tedavi yöntem ve uygulamaları baş döndürücü hızla gelişiyor. IMSI, Embriyoscope, dondurma teknikleri bunlardan bazıları. Burada önemli olan yeni tekniklerin hangi çiftlere, ne zaman, nasıl uygulanacağıdır. Ailenin yenilikleri takip ederken tedavide güvenilir kurum, deneyimli ekip, merkeze ait ‘’eve canlı çocuk götürme’’ oranına mutlaka dikkat etmesi gerekir.’’ dedi.

Tüp bebek tedavisini son yöntem olarak kullanmak isteyen çiftler ne zaman doktora gitmeliler?

Özellikle 35 yaş altında çiftin korunmasız ve düzenli bir cinsel ilişki sonrası gebelik elde edemiyorsa mutlaka doktora başvurmalıdırlar.

Aşılama denenmeden uygulanan tüp tedavisi doğru mudur?

Bazı hastalarda bu bahsettiğimiz aşılama öncesi yumurta uyarısı ve aşılama gibi bazı yöntemler uygulanmalıdır. Bu kısırlık nedeniyle uygulanması gereken bir aşamadır. Ancak en doğru karar elbette doktor danışması dâhilinde verilen kararlardır.

 
 
 

1 yorum

  1. suskunn60 diyor ki:

    tüp bebek konusunda tıbbın gelişmiş olması ve hala gelişiyor olması çok güzel. rabbim isteyen ve bakabilcek herkese evlat sahibi olmayı nasip etsin inşallah…

 
 
Konu hakkında yorumunuz