Tok Tutan Besinler

 

Diyet yapmak size çok mu zor geliyor?

O halde yediğiniz besinleri tanımanızda fayda var. Zayıflamak genelde zordur, buna karşılık kilo almak çoğu insan için oldukça kolaydır. Bu sebeple size tok tutan yiyecekler ile ilgili bir araştırma yaptık.

İşte tok tutan yiyecekler;

Yumurta:

Yumurta protein grubuna dâhildir. Bu sebepten dolayı size tokluk hissi verir. Sabah kahvaltınızı protein ağırlıklı besinlerle yaparsanız, gün içinde kendinizi tok hissedersiniz. Haşlanmış yumurta, yağsız peynir ve esmer ekmek kahvaltınızda bulunabilir.

Fasulye:

Fasulye kan şekerinizi az yükselten bitkisel protein ve lifleri sağlayak uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra barbunya, bakla, nohut, mercimek gibi besinler de aynı etkiyi verir. Ancak mümkün olduğunca bu gıdaları az yağla pişirin. Az miktarda zeytinyağıyla hazırlanan fasulye piyazı güzel bir seçenektir.

Yeşil Çay:

Yeşil çay, tok tutmasının yanı sıra birçok özelliği bünyesinde barındırır. Zayıflatmada, metabolizmayı hızlandırmada, kolesterolü düşürmede yardımcı olur. Günde 1-2 bardak yeşil çay zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Ancak şekersiz veya bal gibi doğal tatlandırıcılarla içerseniz faydası olur.1-2 bardaktan fazla içmemeniz uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Çorba:

Genellikle yemeklerden önce tercih ettiğimiz bir yemektir. Mideyi yemek öncesinde doldurduğu için yenilen yemek miktarını azaltır. Özellikle yağsız tavuk suyunun içine rendelenmiş pırasa ve benzeri sebzelerle yapılan çorbalar oldukça besleyicidir. Ayrıca çorbanın içine ekmek doğramaktan, şehriyeli ve kremalı çorbalardan olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Yağsız Et:

Günde 100-150 yağsız etli düşük kalorili yemekler yerseniz, vücut yağlarınızın azalmasını ve buna karşılık kaslardan ağırlık kaybı olmamasını sağlarsınız.

Kahvaltılık Gevrekler:

Kahvaltıda yediğiniz gevrekleri mutlaka yağsız süt ile yiyiniz. İçerisinde bulunan müsli ve yulaf ezmesi size uzun süre tokluk hissi verecektir. Üstelik kahvaltılık gevrekler kabızlığı önler ve kan şekerinin yükselmemesini sağlarlar.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz