Televizyonun Çocuklar Üzerinde Etkileri

 

Günümüzde hemen hemen her evde televizyon bulunmaktadır. Ne kadar uzak tutulmaya çalışılsa da çocuklat televizyonun öncelikli takipçileridir. Çocuklar üzerinde televizyonun zararlı etkileri olduğu bilinmeli ama bu zarar denetimli izletme ile en aza indirgenebilir.

Çocuklar daha birkaç aylıkken televizyonla ilgilenmeye başlar. Ses ve görüntü bir arada olduğu için televizyonda çocukların çok kolay ilgisini çeker. Eğer çocuklar daha bebeklik döneminde rahat yemek yedirebilmek için veya yaramazlık yapmaması için televizyon karşısına oturtulur ise okul yıllarında da sürdürecekleri televizyon izleme alışkanlığına sahip olacaklardır. Anne ve babasını televizyon izlerken gören çocuk ebeveynlerini rol model aldığı için televizyonu zaman geçirme aracı olarak algılamasına neden olabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre bir çocuğun beş yaşına gelene kadar ortalama üniversite öğrencisinin 4 yıl boyunca okulda geçirdiği vakit kadar, televizyon karşısında vakit geçirdiği hesaplanmıştır. Uzmanlar televizyonun her ne kadar çocuklar için zararlı olduğunu açıklasa da ebe veynler kendi alışkanlıkları nedeni ile çocuklarının televizyon alışkanlığını denetleyememektedir.

Televizyonun çocuklar üzerindeki zararlı etkileri:

 • Duygusal zekâlarının gelişimini olumsuz yönde etkiler.
 • Sosyal olmasını etkiler.
 • Öğrenmede zorluğa neden olabilir.
 • Yanlış rol model almalarına neden olabilir.
 • Yaratıcılıklarını olumsuz yönde etkiler.
 • Gerçek olmayan bazı tiplemeler çocuğu korkutabilir.

 

Çocukları televizyonun kötü etkilerinden korumakta mümkün. Televizyonun her evde olduğunu ve hayatımızın önemli parçalarından olduğu düşünülerek çocukların bilinçli ve denetimli bir şekilde zararlarından korumak gerekir. Hatta bazı uzmanlar bilinçli kullanıldığında televizyonun bir bilgi kaynağı olduğunu unutmamak gerektiğini vurgular. Ancak bu konuda ebeveynlere büyük görevler düşer. Çocuklara yaş gruplarına göre ve en önemlisi eğitsel programlar izletilmeli.

Çocuklara ailenin belirlediği saatlerde, gelişimlerine katkı sağlayabilecekleri programlar için izin verilmeli ve çocukların bu kurallara uyulması sağlanmalı. Seçici ve denetimli olunduğu takdirde televizyonun zararlı etkilerinden korunabilir.

 
 
 

6 yorum

 1. leyla diyor ki:

  Televizyonu aşırı seyretmek konsantrasyon eksikliğine neden oluyor.

 2. sevimtokgöz diyor ki:

  yılların lışkanlığı olmuş artık.ama çocuklar üzerindeki etkileri düşünülünce birşeyler yapmak lazım gerçekten

 
 
Konu hakkında yorumunuz