Stres giderici yiyecekler

 

Stres her yaşta insanın doğası gereği var. Gerek yaşam koşulları gerek kişinin karakteri bu huzursuz duyguya neden oluyor.  Stresle başa çıkmanın bir çok yöntemi var ve bunlardan bir tanesi de yiyecekler.

Evet belli yiyecekler stresi azaltıyor. Farklı kişiler stresli anlarında atıştırma gereksinimi duyuyor. Kimileri tuzlu, sert yiyecekleri tercih ederken kimileri tatlı, yumuşak ve şekerli şeyleri yemek istiyor. Örneğin yaban mersini iyi bir antioksidandır, içinde bulundurduğu C vitamini ile de stresin azalmasında yardımcı olur. Bir kase yoğurdun içine koyacağınız yaban mersini gerginliğinizi azaltacaktır. Özellikle yoğurt tüketimi uzun süreli devam ettiğinde agresifliği giderdiği saptanmıştır.

Birçok kişinin sevmediği ama magnezyum değeri açısından yüksek olan ıspanak ise; baş ağrılarını, yorgunluğunu gideriyor. Bu da stres yaratan faktörleri biraz da olsa azaltıyor. Ton balığı ve diğer yağlı balıklar da kan şekerini dengede tuttuğu gibi ruh halini de etkiliyor.  Tahıllı ekmeği de uzmanlar kalp sağlığı açısından önemsiyor. İçinde Omega 3 stresi engelliyor. Dilerseniz ekmeği kızartıp yemek bile mümkün hem sert olup hem de acı soslarla lezzetlendirmek rahatlatacaktır.

Sabahları tahıl gevreği ve az yağlı bir süt ile yapacağınız kahvaltı güne zinde ve rahat başlamanızı sağlayacaktır. Lif ve B vitamini içerikli bu tahıl gevreği metabolizmanızı da hızlandıracaktır. Yanında yiyebileceğiniz hafif tatlı meyveler gevşediğinizi hissettirecektir.

rejime gerek duymayan kişiler ise çikolata inanılmaz stres giderici bir üründür. Çikolatanın içindeki endorfin maddesi mutluluk vermekle beraber kan basıncını da düşürür. Böylelikle aşırı stres ortamlarında rahatlamanızı sağlayacaktır tabi çikolatanın bitter olması önemli.

Son olarak ise her yaştan insanın tükettiği meyveli yoğurtlar. Bu karışım C ve B vitaminlerini içinde taşıyan zengin bir yiyecek. Meyveli yoğurtlar fazlasıyla lif ve mineral barındırmakta bu mide sıkıntılarını azalttığı gibi gerilmiş sinirleri de beslemektedir. Kısacası B ve C vitamini taşıyan çoğu tüketim maddesi stresi azaltmakta baş rol oynamaktadır.

 
Stres giderici yiyecekler  

Tags

Related Posts

  • No Related Posts
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz