Şeker Hastalığı (Diyabet) Belirtileri ve Tedavisi

 

Şeker hastalığının belirtileri; çok su içme, çok idrara çıkma, bulanık görme, his kayıpları, kilo kaybı, çok yemek yeme, halsizlik ve tekrarlayan enfeksiyonlardır. Normal bir insanda açlık kan şekerinin 126mg/dl’nin altında olması gerekir. Şeker hastalarında bu değer oldukça yükselir.

Sağlıklı insanda, kandaki şeker düzeyi insülin hormonu tarafından düzenlenir. Şeker hastalarında insülin yetersizliği, insülin yokluğu veya dokuların insüline cevabında bir bozukluk sebebiyle kandaki şeker düzeyi düşürülemez. Bunun sonucu olarak kandaki kronik şeker yüksekliği doku ve organlara zarar verir.

Şeker hastalığı esas olarak, tip 1 ve tip 2 olmak üzere iki şekilde görülebilir. Tip 1 şeker hastalığına, pankreastaki insülin üreten hücrelerin herhangi bir sebeple zarar görmesi ve bunun sonucunda insülin salgısının azalması sebep olur. Tip 1 şeker hastalığı, genellikle gençler ve çocuklarda görülür ve genetik yatkınlıkla da ilişkilidir. Toplumda görülme sıklığı %0,5’tir. Diyabet hastalarının da %10’unu tip 1 diyabetli hastalar oluşturur. Tip 1 diyabetli hastaların yaşamları sonuna kadar insülin takviyesi alması gerekmektedir.

Tip 2 diyabete ise insülin eksikliği, karaciğerde glukoz üretiminde artma veya çevre duyarlı dokularda insülinin etkisinde bozulma sebep olur. Genellikle 40 yaşın üstünde ortaya çıkar ve hastaların %85’i obezdir. Hastalarda öncelikle diyet ve yaşam tarzı değişikliği ile kan şekeri kontrol altında tutulmaya çalışılır. Eğer bu önlem yeterli gelmezse, ağız yoluyla kullanılan antidiyabetik ilaçlara veya insüline başlanır. Eğer kan şekeri normal düzeylerde tutulamazsa böbrek, göz ve sinirlerde kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Bu nedenle diyabet hastalığının tedavisi önemlidir ve hastalar rutin aralıklarla böbrek ve göz muayenelerini de yaptırmalıdır.

 
 
 

2 yorum

  1. fat fatih diyor ki:

    Çok zor bir hastalık ve oldukça yaygın. Belli bir yaşı geçen birçok kişide gördüm.
    Bence insan genç yaştan sağlıklı ve bilinçli beslenmeli bu ilerdeki birçok hastalığı önler.
    Gerçi benim de adımdan belli olduğu üzere göbeğim var ve çaya 3-4 şeker atıyorum ama yanlış olduğunu biliyorum.
    Bu gidişle bizim de şeker hastası olacağımız garanti.

 
 
Konu hakkında yorumunuz