Sağlıklı ve Dengeli Beslenmenin Önemi

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmek hemen hemen her gün birçok yerde duyduğunuz terimlerden biridir. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin öneminin henüz kavranamadığı günümüzde, herkes kendisinin sağlıklı beslendiğini düşünerek büyük gaflet yaşamaktadır. Ancak sağlıklı ve dengeli beslenmek hiç de zor değildir.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmek sadece faydalı yiyecekleri yemek değil bu yiyeceklerin ne denli organik olduğu ve hangi sıklıklarla tükettiğimizi de bilmektir.

 

Organik gıdanın hızla geliştiği günümüzde, hem diyet yapanlar için hem de normal hayatını sürdüren kişiler için birçok meyve ve sebze bulunmaktadır. Bu meyve sebzelere yönelmek, aşırıya kaçmadan sadece ihtiyacımız olanı almak önemlidir. Ayrıca günlük öğünlerimizi aksatmadan ve sofradan doymadan kalkmak da önemlidir. İnsanoğlu çok az bir yiyecekle de uzun süre ayakta durabilir. Biz de bundan yola çıkarak size günlük 3 öğün olarak bilinen yemek keyfini 5 öğüne çıkarmanızı fakat oturduğunuzda 1 tabak yemek yerine yarım tabak yiyerek kalkmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin başında, doymuş yağ oranı yüksek yemeklerden kaçmakta gelmektedir. Et, Balık ve Tavuk gibi ihtiyaçlarımızı karşılarken bu ürünlerin pişirilmesine önem verilmeli, aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmalıyız. Protein gibi ihtiyaçlarımızı da daha çok baklagillerden almakta fayda vardır.

 

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz