Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Bilgiler

 

Hastalığa neden olan neden olan virüse karşı önlemler almak ve belirli zamanlarda kontrollere gitmek hastalığın tedavisini kolaylaştır. Hastalık hakkında ki bilinçsizlik tedavi sürecini daha da uzatır

Rahim ağzı kanseri  ABD ve Avrupa ülkelerini içeren araştırmalarda  görülme sıklığı ve tehlikeliliği bakımından 17. sırada yer almaktadır.

Rahim ağzı kanseri insan vücudunda çok  gizli ilerler. Rahim ağzı kanseri ilk evrelerde belirti verebilmektedir. Rahim ağzı kanserinin erken belirtileri; normalden farklı kokan bir koku olması, et suyu kıvamında akıntı, cinsel ilişki sonrasında meydana gelen kanamalar, kaşıntı ve yanma hissi belirtileridir.

Rahim ağzı kanserine HPV  virüsü (Human Papilloma Virüsü) sebeb olur.

Rahim Ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde başarı oranı çok yüksektir. Erken teşhis olunduğunda tedavi başarısı % 80-85′ tir. Teşhisi çok kolay olan hastalık artık ölümcül ve çaresiz bir hastalık değildir.

Rahim ağzı kanseri tanısı kolaydır. Belirtilerle anlaşılmasının yanında ” Smear Testi ” ile de tanısı koyulabilmektedir. Korunmak  ve  Önlem için de HPV aşısı yaptırmak gerekir.

HPV virüsünün hastalığa neden olduğunu söylemiştik. HPV virüsü cinsel yolla en hızlı bulaşan virüstür. Rahim ağzı kanseri bulaşıcı değildir ancak  kansere yol açan HPV virüsü bulaşıcıdır.

 

 

 

 

 
Rahim Ağzı Kanseri Hakkında Bilgiler  

Tags

,

Related Posts

  • No Related Posts
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz