Premenstrüel Sendrom Nedir?

 

Premenstrüel Sendrom Nedir?

Tıp dilinde Premenstrüel Sendrom olarak adlandırılan rahatsızlık halk arasında ”Adet Dönemi Öncesi Sendromu” olarak biliniyor. Bayanların adet kanamasından önce yaşadığı duygu değişiklikleri ve kendilerini depresyonda hissetmeleri Premenstrüel Sendrom rahatsızlığının ortaya çıkardığı sorunlardır.

Premenstrüel Sendrom rahatsızlığının ortaya çıkardığı sorunlardan kurtulmak için doktora gitmeye veya yoğun tedaviler görerek ilaç kullanmaya gerek yok. Premenstrüel Sendrom sorunları genellikle adet kanaması başlamadan önceki 7 ile 10 günler arasında başlar ve adet kanamasının devam ettiği süreçte devamlılık gösterir.

Kendinizde gördüğünüz duygu değişikliklerini ortadan kaldırmak ve Premenstrüel Sendrom sıkıntılarını ortadan kaldırmak için;

  • Adet dönemlerinizi takvimde mutlaka takip edin ve adet döneminizin yaklaştığı zamanları sık sık takip edin.
  • Adet kanamasından önceki bir hafta veya 10 gün boyunca kendinize vakit ayırın ve yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri gerçekleştirin.
  • Gün içerisinde kısa yürüyüşler yaparak vücudunuzun temiz hava ve oksijen almasını sağlayın. Bu sayede kan dolaşımınız hızlanır ve kendinizi daha huzurlu ve mutlu hissedersiniz.
  • Bu dönem içerisinde sinirleriniz normalden fazla gergin olur. Bu nedenle stresli ortamlarda fazla kalmamaya özen gösterin. Sinirleriniz gerildiğinde derin derin nefes alın ve düşüncelerinizi başka bir şeye yönlendirerek sizi strese sokan durumdan uzaklaşın, mümkünse o ortamdan da uzaklaşmaya özen gösterin.
  • Duygusal anlamda hassas bir dönem yaşayacağınızdan sizi üzecek durumlardan, haberlerden veya duygusal filmlerden uzak durun.
  • Sizi neşelendiren ve yanlarında bulunmaktan mutlu olduğunuz arkadaşlarınız ile eğlenceli aktiviteler düzenleyin. Bu sayede gününüz güzel geçecek ve stressiz bir zaman yaşayacaksınız
  • Eğer Premenstrüel Sendrom dönemini çok ağır geçirdiğinizi düşünüyor ve gözlemliyorsanız mutlaka bir uzmandan destek alın. Bu dönem içerisinde sizi aşırı derecede rahatsız etmeyecek olan ilaçlar ile adet dönemi sendromunu daha kolay atlatabilir ve etrafınızdakileri, kendinizi yıpratmadan hafif bir adet dönemi geçirebilirsiniz.
 
Premenstrüel Sendrom Nedir?  

Tags

,

Related Posts

  • No Related Posts
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz