Polen Alerjisi Nedir?

 

İnsan vücudu doğadaki bazı maddelere karşı tepki verir. Bu tepkilerden bir tanesi de alerjilerdir. Yaşadığımız dünya üzerinde sıcaklık farklılıkları ile ortaya çıkan mevsimler vardır. Bu mevsimler günlük hayatta bazı değişikliklere neden olur. Bahar ayları geldiğinde doğa tekrar canlanır ve yeşermeye başlar. Çiçekler açar ve birçok canlı doğaya geri döner. Bu sırada çiçeklerin döllenmesi sırasında ortaya çıkan minik parçacıklar havaya yayılır. Bunlara polen adı verilir. İnsan vücudu polen ve bu türdeki moleküllere karşı oldukça hassastır. Bu polenler insan vücudunda alerjik oluşumlara sebep olur. Bu oluşumların en sık görülenlerine tıpta mevsimlik alerji ve halk arasında saman nezlesi adı verilir.

Polen alerjisi çoğunlukla 5-40 yaş grubu arasındaki kişilerde görülür.  Polenler yılın belli aylarında havada azami miktarda bulunmaktadır. Polenler daha çok mevsim geçişlerinde görülür. Bu polenler; hapşırma, burun ve göz akıntısın, gözlerde kaşıntı, histamin ve iltihaplanma gibi durumlara yol açar. Polen solunum yollarına yapışır ve kolay kolay buradan atılamaz. Vücut bunu atmak için birçok yöntem dener. Tüm bunların sonucunda alerji ortaya çıkar.

Mevsim geçişlerinde ve bahar aylarında polenlerin vücuttaki alerjik reaksiyonlarına engel olmak için birkaç önlem alınabilir. Dışarıdan eve geldiğinizde kıyafetlerinizi değiştirip yattığınız oda dışında bu kıyafetleri havalandırmak, yastığınıza ve yatağınıza polenleri taşımanızı engeller. Ayrıca yine eve döndüğünüzde elleri ve yüzü yıkamak, cildinize yapışan partikülleri taşımamanızı sağlar.

 
Polen Alerjisi Nedir?  

Tags

Related Posts

 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz