Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Bu sene ramazan geldi hoşgeldi… Günlerinde uzamasıyla geç yapılan, sabırla beklenen bir iftar vakti…

Oruçlar açıldı… Hazırlanan yemekler…  Zeytinyağlılar… Kızartmalar… Derken 10 – 15 dakika içinde sofrada neler varsa hepsinin tadına bakıldı…ve sonrasında meyveler , tatlılar… ve sahura kadar  devam…

Ramazan vucudu dinlendirmek için çok güzel bir zaman ve bu zaman zarfını fırsat bilip düzenli yemek yemek gerekiyor.

Peki oruç tutarken nelere dikkat etmek gerekir?

Geceleri kalkmak zor oluyor diye   uyku bölmemek için  sahuru atlamamak gerekir. Sahuru ara ve ana olmak üzere iki parça yapmak gerekir. Böylesi vücut için daha sağlıklı olur.

Sahurda baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerek. Bu tarz yiyecekler, çok fazla susatır ve  kolay acıktırır.

İftarda yenilen güzel yemeklerden canınız isteyebilir ancak en mantıklısı sahurda bunları yememek . Sahur için ana öğünde haşlanmış yumurta tercih edebilirsiniz. Yumurta hem tok tutar hem de vücudun ihtiyacı olduğu proteini sağlar… Tuzsuz fıstık, ceviz,  badem gibi kuruyemişler yiyebilirsiniz. Domates , salatalık, zeytin, peynir gibi kahvaltılıklar tercih etmek daha sağlıklı. Ekmek olarak da tahıllı ya da  buğday ekmeği yemeli.

Aradan 40 -50 dakika geçtikten sonra yoğurt içine yulaf kepeği yada keten tohumu koyarak bir kase yoğurt yiyebilirsiniz.

Sahurda çay, kahve , ve asitli içecek içilmemeli ya da aza indirilmelidir. Bol su için. İftardan sahura  kadar en az 2 litre su içilmeli.

 

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz