Organik Gıda Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

 

Organik gıdalarla beslenmek artık ülkemizde yaygınlaşan bir üretim ve tüketim biçimi. Halkın da bu konuda bilinçlenmesi  üreticileri de daha fazla harekete geçiriyor.

Organik gıdaların  diğerlerine göre çok daha fazla fiyata satılması sahte organik ürünlerin satılmasına da neden oldu. Böyle olduğu içinde organik gıdalara karşı daha fazla bilinçlenmek gerekiyor.

Peki organik gıda nedir?

Organik gıda özel ortamlarda çok özel olarak yetiştirilmiş meyve ve sebzelerdir. Organik gıdaların yetiştirilmesinde; hormonlar,antibiyotikler, yapay ilaçlar, koruyucular… Kısacası kimyasallar kullanılmaz.

Organik gıda üretmek yada yetiştirmek oldukça özen ister. Öyle ki; organik tarım yapılmak isteniyor. Tam olarak organik tarım yapılacak tarlanın beş yıl boyunca toprakta bulunan bütün kimyasal maddelerden arındırılması gerekiyor. Bunun için de organik deniklen meyve ve sebzelerin organik olup olmadığını bir kere daha düşünmek gerekiyor.

Alınan ürünlerin organik olup olmadığına karar vermek için; ürünlerin paketlerinin arka kısmını dikkatlice okumak gerekir. Organik ürün üretecek firmanın Tarım Bakanlığı’ ndan yetki alıp almadığına ve  organik ürün  sertifikasyon kuruluşlarıyla sözleşmeli olup olmadığına bakmak gerekir.

Peki neden organik gıda tüketmeli?

Kanser, kronik akciğer hastalıkları, beyin tümörleri, hiperaktivite, otizm gibi hastalıklar ve doğumsal anormallikler çevredeki kimyasal maddelere ve toksin maddelere maruz kalındığı için oluşuyor. Bu nedenle organik gıdalara yönelmeliyiz. Sağlıklı ve etkin biçimde beslenmek için organik gıdalara yönelmeliyiz.

 

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz