Mobilya Döşemelerinden Leke Çıkarma Yolları

 

Mobilya döşemelerinde korkulu rüyalarımız çıkması zor olan lekelerdir. Çocuklu ya da misafiri bol olan bir evde açık renkte koltuk ve halı kullanmak oldukça tehlikelidir. Ancak çoğu lekenin çıkarılabileceği unutulmamalıdır. Temel ve çok meydana gelen lekeler için aklınızın bir köşesinde durabilecek bazı püf noktaları bulunmaktadır.

Çay lekesi

Çay lekesi en çok karşılaşılan lekelerden biridir. Özellikle çay şekerli olduğunda leke bırakma olasılığı yükselir. Çay lekesi beyaz bir kumaşta olduğu takdirde limonlu suyla silinip soğuk suyla durulanabilir. Renkli kumaşta ise leke tazeyse sulandırılmış yumurta sarısı ile ovalayabilirsiniz. Leke eskiyse gliserinli suyla silmeyi deneyebilirsiniz.

Çikolata lekesi

Çikolata lekesinin çözümü lekeyi gliserinle ovup yağ emici kağıtla zayıflatmak ve kumaş rengi kaçmayacak türdeyse 90 derecelik alkolü sulandırarak uygulamaktır. Halınızda meydana gelen çikolata lekesi içinse sabunlu suyla lekenin dış kısmından içe doğru sildikten sonra üzerine bir miktar talk pudrası döküp bekletmeniz ve halıyı silkeledikten sonra, eşit miktarda karıştırdığınız alkol su karışımıyla silmek çözüm olacaktır.

Kahve lekesi

Eğer kahve lekesi tazeyse üzerine tuz dökmeniz, lekenin daha da derinleşmesine engel olacaktır. Lekenin üzerine gliserin sürüp ılık suyla durulamanız veya leke halıda oluşursa eşit miktardaki alkol su karışımıyla silmeniz yararlı olacaktır.

Yağ lekesi

Sıçrayan yemek yağları için en iyi çözüm ispirtodur. Eğer leke zeytinyağı lekesiyse bir parça ekmek içini yuvarlayıp leke üzerinde gezdirmek işe yarayacaktır.

 
 
 

182 yorum

  1. Ayşe diyor ki:

    mobılyanızda eger ısıdan kaynaklı beyazlaşma olusmuş ise uzerıne bıraz kolonya dokup çakmakla ateşe verip bır muddet bekletın,sonra nemlı bezle alevi sondurun,lekeden eser kalmayacak,bizzat uyguluyorum.

 
 
Konu hakkında yorumunuz