Metabolizmanın Hızlanması İçin Ne Yapmak Gerekir?

 

Metabolizmanız Nasıl Hızlandırırsınız?

Zayıflamanın en önemli etkenlerinden biri metabolizma hızımızdır. Metabolizmamız gerekli şekilde çalıştığı müddetçe kilo almamız söz konusu değildir. Kilo almaya başladığımız andan itibaren metabolizmamızın çalışmasında bir problem olduğunu düşünmemiz ve bu konuda araştırma yapmamız gerekmektedir.

Metabolizmadaki bozukluklar genellikle vücudun yağ yakmasını önlemenin yanı sıra yağ depolanmasına da neden olur. Metabolizmamızdaki sorunları tespit edebilmek için bir uzmana başvurmalı ve tetkikleri yaptırmalıyız. Yapılan tetkikler sonucunda uygulanması gereken tedavi yöntemine karar verilecektir.

Metabolizma hızını düzenleyecek bir kaç tavsiye…  

           Tükettiğiniz gıdaların kalsiyum yönünden zengin olasına özen gösterin.

Sabah kahvaltılarında özellikle peynir tüketimini arttırın.

    Kendinizi aç hissettiğinizde mutlaka bir şeyler yiyin ve yemek saatinizi geciktirmeyin. Yemek saatleri arasındaki uzun saat dilimleri metabolizmanın yavaşlamasına neden olur.

Ana öğünler arasında ara öğünler tüketin. Ara öğünlerde taze veya kuru meyve tüketin.

Ana öğünlerinizin yanında mutlaka yoğurt tüketmeye özen gösterin. Yoğurt metabolizmanın düzene girmesini ve biraz da olsa hızlanmasına yardımcı olur.

Gün içerisinde mutlaka 20 veya 25 dakikalık tempolu yürüyüşler yapın. Egzersiz yapmayı bir yaşam tarzı haline getirin.

Yediğiniz gıdalarda aşırı yağ kullanımından uzak durun. Mümkün olduğunca taze sebze tüketin. Et yemeklerinizin                            ızgara olması sizin için oldukça sağlıklı olacaktır.

            Sabahları aç karnına içeceğiniz bir bardak su içine bir kaşık bal atarak

  • içmeniz bağırsak çalışmasını düzenler ve metabolizmanızın hızlanmasını sağlar.

  • Gün içerisinde susamasanız dahi mutlaka su için. Tükettiğiniz su miktarının en az 2 litre olması çok önemlidir. Vücutta oluşan susuzluk açlık hissinin doğmasına neden olur.
 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz