Menopoz Dönemi

 

Kadın metabolizması erkeklerinkinden daha değişik ve karmaşıktır. Bu metabolizmada oldukça farklı yönler ve evreler vardır. Kadınlar her 28 günde bir ( +/- 3 gün) adet dönemi geçirirler. Bu adet dönemi 1 hafta sürer ve kanamalar olur. Her kadın doğumdan itibaren belli sayıda yumurtaya sahip olur ve bu yumurtalar döllenmediği sürece her ay, kanama yoluyla dışarı atılır Hormonların etkisi ile gebeliğe hazırlanan ve kalınlaşan rahmin iç tabakası, gebelik oluşmadığında adet kanaması olarak dökülür.. Yumurtaların tükenmesiyle birlikte regl dönemi denen bu dışa atım dönemi de biter ve adetin kesilmesiyle başlayan yeni döneme Menopoz adı verilir.

Menopoz öncesi dönemde yumurtalıkların fonksiyonu yavaşlayarak yumurtlama düzensizleşir. Bununla beraber, kadınlık hormonu daha az salgılanır. Menopoz, sadece üreme organlarında değil tüm vücutta etkilidir.

Menopoz dönemi başlayan kadınlarda artık hamilelik olayı son bulmuş olur. Yani menopoz dönemine giren bir birey artık çocuk sahibi olamaz. Menopoz dönemi daha çok 42-56 yaş arasında bayanlarda görülmektedir.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz