Kıyafetlerde Desenler

 

Bu sezon tasarımlarında en çok yer alan ve dikkat çeken öğelerden biri de desenler.

Bunların başında çiçek desenleri geliyor. Daha önce de olan çiçekler bu sezon daha da renklenip büyüyorlar. Sezonun renk trendine uygun olarak pastel renklerde görebildiğimiz gibi, canlı renkli kullanımları da karşımıza çıkıyor.

Bu sezon Afrika kabilelerinin tribal desenleri de birçok koleksiyonda kendini göstermekte. Tamamen Afrika etkisinde yaratılan parçalar olduğu gibi küçük desenler ya da kesimleriyle bu çizgiye yaklaşan parçalar da görülüyor.

Hayvan desenleri de son zamanlarda kendini gösteren ve bu yaz çıkış yapacak desenlerden. Bu desenler akla ilk gelen leopar desenleri dışında, tam hayvan figürlerinin bulunduğu desenler. Çantadan elbiseye, şaldan ayakkabıya her yerde hayvan desenleri görülebiliyor. Tek başına büyük bir desen olabileceği gibi, tüm kıyafeti kaplayan daha küçük desenler de bu sezonda yer alıyor. Bu  yaz modadaki deniz esintisinin ağırlığıyla deniz hayvanlarının desenleri de bolca kullanılmış.

Bu sezon kendini gösteren 20’ler trendiyle bağlantılı olarak Art Deco etkisi de koleksiyonlarda yer aldı. Tekrarlanan geometrik formlar, farklı desenler bir araya geldi. Art deco etkileri sadece desende değil, kesimlerde de kendin gösterdi.

Art Deco ve tribal modasının bir yan etkisi olarak geometrik desenlerde kıyafetlerde görülmekte hatta bu sezon önceki zamanlara göre daha ağırlıkta. Küçük desenlerdense bütün kıyafeti kaplayan, kıyafet üzerinde birleşerek desenler oluşturan geometrik şekiller trend haline gelmiş durumda.

Işıl ışıl, parlak kıyafetler bu sezon da çok moda. Yaz aylarında sadece pul veya taşlarla işlenmiş kıyafetleri değil, parlak kumaşları çok sık göreceğiz. Parlak taşlarla yapılan desenler ya da vurgular da koleksiyonlarda dikkat çekici.

Birçok farklı desenin bir arada kullanıldığı parçalar, bu şekilde oluşturulan kombinler en çok göze çarpan trendlerden. Aynı elbise üzerinde çiçek desenleri, puanlar, geometrik şekiller, zigzaglar birbirine karışıyor. Farklı desenli parçaların kombinlenmesi de trendler arasın bu sezon.

Art Deco  ve tribalden bağımsız da görebildiğimiz zigzaglar, farkli renklerde bir arada kullanılıyor. Bazen bütün kıyafette bulunurken bazen de sadece kıyafetin bir bölümünde, etek ucunda, omuzlarda ya da yakalarda görülebiliyor.

Dantel her dönemde kullanılsa da danteli bu sezon özellikle kısa elbiselerde sıklıkla görüyoruz. Özellikle moda olansa gupüre kaçan iri dantel formları. Tamamı dantel olan elbiseler olduğu gibi, farklı yerlerinde süs olarak dantel parçalar kullanılan elbiseler de görülüyor.

İnce çizgilerle oluşan geometrik şekiller de bu sezon koleksiyonlarda yer aldı. Etekleri, yakaları saran biyelerin dışında tüm elbiseye hâkim olarak, desenler oluşturarak biye olmaktan çıkan çizgiler tasarımların önemli öğelerinden oldular.

 
Kıyafetlerde Desenler  

Tags

, ,

Related Posts

  • No Related Posts
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz