Kanaviçe Nedir?

 

Çarpı işi olarak da bilinen kanaviçe, kare desenli, genellikle keten bir kumaşın üstüne çapraz işlemeler yapılarak , bir modele uygun olarak yapılan el işidir. Normal kumaşlar üzerine de etamin kullanarak uygulanabilir. Kanaviçe genel olarak setler halinde bulunur. Her ürünün özelliğine göre farklı setlerde farklı gözenek boylarında kumaş ve çok farklı tip ve kalınlıklarda iplik bulunur.

Kanaviçe için ilk önce işi tanımlayacak şema seçilir. Şemadaki her bir kare bir tam çarpıyı ve her düz çizgi ise düz ilmek atımını yani makine dikişini belirler. Uygun iplikleri bulmak kanaviçenin önemli bir kısmıdır. Uygun iplikleri bulabilmek adına renk anahtarıyla şemadaki renkler eşleştirilir. Şemanın merkezi bulunur, kumaş kareleri sayılır. Böylece kumaşın merkezi de bulunur ve ilk ilmek atılarak işlemeye başlanır. Kanaviçe doğası gereği merkezden başlayıp içeri doğru ilerler.

İpliğin hazırlanması için ise ayrı bir işlem gerekir. Kullanmak istenilen ip alınır. İplik çoğunlukla 6 telden ibarettir. Her kanaviçe ambalajında işlemede kaç tel iplik kullanılacağı belirtilir. Bazen yastık kılıflarında ipliğin ayrılmasına gerek olmadığı da görülmektedir. Tüm iplik telleri ayrılıp iplik teli sayısı kadar tel bir araya getirilir. İpliği paketten çıktığı gibi 6 tel bir arada kullanmak genellikle bir kanaviçe için ipin yetersiz kalmasına neden olacaktır. Üstüne bir de ip kalın gelecektir. Kanaviçe ipliğinin dikkat edilmesi gereken yönlerinden biri de normal dikiş gibi iğne ipini yarı yarıya geçirmek yerine sadece ipin ucunu geçirmektir.

 
Kanaviçe Nedir?  

Tags

, ,

Related Posts

  • No Related Posts
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz