İş görüşmesinde ne giyilmeli?

 

beymen business gomlekİş görüşmeleri insanların çoğu zaman dönüm noktalarıdır. Bu sebeple görüşmelerde hal ve hareketler kadar dış görünüm de çok önemlidir.  Giydiğiniz kıyafetler tamamen sizi yansıtmalıdır. Çok bilindik bir söz olan; “ilk intiba, son intibadır” kesinlikle doğrudur.

Görüşmede verdiğiniz izlenim epey mühimdir. Bu izlenim işi almanızda şansınızı büyük oranla yükseltecektir.İlk görüşmede kendinizi tamamen ifade edemeyeceğiniz için giyindiğiniz kıyafetler tamamen sizi yansıtacaktır. Görüşmelere giderken giyiminize ve kişisel temizliğinize önem vermeniz görüşmek için gittiğiniz işi ne kadar önemsediğinizi karşı tarafa aktaracaktır. Giyim şekliniz kendinize ve işe saygınızı, statünüzü, eğitiminizi, ruh durumunuzu ve zevkinizi göstereceği için iş alımı yapan kimselere iyi bir ipucu verecektir.

Çalışmak istediğiniz sektörün genelde giyim tarzını, kültürünü ve yapısını araştırmak önemlidir çünkü her sektörden çalışanlar farklı tarzlarda giyinirler. Örneğin; bankacılar ajansta çalışan kimselere oranla daha resmi giyinirler. Benzeri örnekler elbette çoğaltabilir. Bu nedenle görüşmelere günlük giyinmek yerine biraz da olsa araştırıp gardırobunuzdaki en uygun kıyafeti giymeniz iyi bir seçim olacaktır.

Kıyafetleriniz illa modaya uygun olmak zorunda olmasa da modası geçmiş eski kıyafetlerden kaçınmak gereklidir. Sade  çok gösterişi olmayan renkler tercih edilmeli, renklerde ve uyumlarda aşırıya kaçılmamalıdır. Örneğin siyah renk  sizi çok ciddi gösterebilir bunun için mutlaka açık renklerle kombine edilmelidir. Mavinin tonları ve gri görüşmelerde en çok tercih edilen renklerdir. Kahverengi genelde giyilmeyen ve giyilmemesi gereken bir renk olarak bilinmeye devam etmektedir. Erkekler takım elbiselerine uygun renk kravat takmalı bayanlarda renk uyumuna dikkat edip abartıya kaçılmamalıdır.

 
 
 

18 yorum

  1. kaan87 diyor ki:

    Mini etek giyen işe girer bence ben giymem ama.

 
 
Konu hakkında yorumunuz