İnternet bağımlılığı çağımızın sorunu

 

İnternet kullanıcı rakamları her geçen gün artış gösteriyor.  İnternet kullanımı hayatımızın her köşesinde vazgeçilmezimiz oldu. Herkesin kullanım amacı çok başka. Bir kısım internete bilgi ve iletişim yolu olarak görürken diğer kısım tamamen keyif amaçlı kullanmakta. İhtiyaç ötesinde kullanım bağımlılığa dönmüş durumda. İnternetin faydaları yadsınamaz bir gerçek ancak her şey gibi bunun da bir zararı var.  Günlerini ve gecelerini sağlıksız bir şekilde bilgisayar başında geçirenler bu bağımlılığı fark etmeseler bile çoktan sanal bir dünyada yaşamaya başlamış durumdalar.

Bir çok kişi günlük sosyal hayatta yaptığı işleri bile bilgisayar karşısında internet yoluyla çok kısa sürede yapmaya başladılar bu sosyal hayata bir kesik atmakla birlikte bir makine başına dönmeyi kolaylaştırdı. Alışveriş, fatura yatırmak, online banka işlemleri, yeni kişilerle tanışmak, oyun oynamak gibi bir çok aktivite insanları bu kutuya fazlasıyla çekiyor.

Bir süre sonra bağımlılık artmaya başlıyor ancak çoğu kişi bunun farkında bile değil. Bu bağımlılıktan kopmak için ilk başta farkındalık gerekiyor. Bu durumu fark eden bağımlılar, rahatsız olmaya başlayıp yardım aldıkları sürece bağımlılıklarından kopabiliyor ancak farkında olmayıp ya da bu sanal dünyada mutlu olan kişilerin kopması çok güçleşiyor. Kendilerine yeni bir sanal dünya yaratan bağımlılar sosyal hayatta olamadıkları kimseleri orada sahte bir ortamda yaşatıyorlar.

Bağımlılık günümüz sorunu haline gelirken bir çok dernek ve psikolog bu işe el atmakta. Bu kişiler için kurulmuş internet sayfaları da mevcut. Yapılan araştırmalara göre bu bağımlılığa sahip olan kişiler aşırı depresyonda ve yalnız kişiler olduğunu ortaya koyuyor. Yeni bir kişilik yaratmalar sanal olarak mutlu oldukları hissettiriyor.

İnternet sebebiyle sosyal aktivitelerde azalma, iş verimliliğinin düşmesi, uykusuzluk ve yorgunluk, online alışverişte artış, az hareket, sosyal çevreden uzaklaşmak internet bağımlılığının başlıca örnekleri arasında.

Uzmanlar bilgisayar başında daha az vakit geçirebilmek için yeni hobiler kazanmayı uygun görüyor ve internet için günlük saat limiti koyup bunu uygulamayı mantıklı buluyor.

Gerçeklikten tamamen kopmuş kişilerin ise uzmanlarla çalışmalarını, ailelerin de destek olmalarını söylüyor.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz