Hastalığa Dönüşen Alışveriş Tutkusu

 

Alışveriş, özellikle kadınların zevk aldığı bir uğraşıdır. Eğer bu uğraşı hiç düşünülmeden ve gerekli gereksiz harcamalara dönüşüyorsa sorunların başlayacak demektir. Bazı kadınlar sadece o gün kendini kötü hissettiği için ve bu durumdan ancak alışveriş yaparak kurtulabileceklerini düşünerek alışveriş yaparlar. İhtiyaçlarının dışında dürtüleriyle hareket edip anlık mutluluklar için yapılan alışverişler artık sorun haline geliyor. Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre ekonomik yönden kendisini zora sokacak ve ihtiyacı olmadığı halde yapılan alışverişler hastalıktır. Bu hastalar, ‘’param var mı yok mu?’’ hiç düşünmeden alışveriş eden ve eğer yapamazlar ise kendilerini çok kötü hisseden ve akabinde bunalıma giren insanlardır.

Kadınların kendilerini iyi hissetmek için veya sosyal bir aktiviteymiş gibi zaman geçirmek için yaptığı alışverişler vardır.  Bu durumun daha da kötüsü hastalık boyutunda olanlarıdır. Farklı sebeplerle ortaya çıkan mutsuzluk, sinirlilik, yalnızlık gibi olumsuz duyguların neden olduğu alışveriş hastalığı ailevi huzursuzluklara dahi yol açabilir.

Alışveriş hastalığının belirtileri sayılabilecek birkaç madde:

-Bütçesinin dışına çıkarak ekonomi düşünülmeden yapılan alışveriş.

-İçinden sürekli alışveriş yapma isteği geçmesi.

-Satın alınan ürünün daha sonra gereksiz olduğu düşünülmesi.

-İhtiyacı olup olmadığı düşünülmeden yapılan alışveriş.

-Kendini teselli etmek için veya mutlu etmek için yapılan alışveriş.

Kadınların alışveriş tutkusu günümüzde ne kadar normal ve sıradan gibi görülse de çağımızın psikolojik sorunlarındandır. Birçok ailenin huzursuzluk nedeni ve kredi kartı sorunlarının başta gelen sebeplerindendir. Alışverişin bir gereksinim, ihtiyaçların giderilmesi olarak algılanılması gereklidir. Alışveriş tutkusunun psikolojik bir sorun haline gelmesine izin verilmemeli. Eğer bu boyuta ulaşmış ise bu konuda bir uzamandan yardım alınmalıdır.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz