Hangi parfümler tercih edilmeli

 

Güzel kokmak şıklığın ve kişisel bakımın en büyük göstergesi. Eski çağlardan bu yana gelen bu hoş kokma isteği günümüzde kullandığımız parfümlerin var oluş sebebidir.

Her koku herkese uymamaktadır çünkü karakterler gibi zevklerde farklılık göstermektedir ama bazı belirgin seçim ipuçları vardır. Önemli nokta kişinin ten yapısıdır. Sarışın, esmer ve kumral tenli kişilerin parfüm tercihleri birbirinden ayrı olmalıdır. Esmer bir tende hoş kokan bir koku  açık tenli biri için ağır olabilir. Farklı bir detay ise, mevsimlere göre parfüm tercih etmek. Her mevsim aynı parfümü kullanmak doğru değildir. Kış aylarında kullandığı parfüm yaz ayının sıcaklığı için çok ağır olabilir. Genelde yaz aylarında daha hafif, sabun veya çiçek kokuları tercih edilirken kışın, vanilyalı, şekerli ya da baharatlı kokular tercih edilmektedir. Bu ayrım her iki cins içinde kabul görmektedir.

Beynimiz kokulara karşı hassas olduğundan kullandığınız parfüm başkalarına sizi hatırlatacaktır ve kişiliğinizle doğru orantılıdır. Bu sebeple teninize en uygun olan parfümleri tercih etmeniz, kullandığınız parfümün teninizde daha da kalıcı olmasını sağlayacak gün boyu parfümünüzü üzerinizde taşımanıza yarayacaktır.

Orijinal olmayan parfümler hem cildinizde leke bırakacak hem de bir süre sonra teninizle uyumlu olmadığından hoş kokmamanıza neden olacaktır. Parfümlerin püf noktaları vardır. Örneğin; ter kokusunu gidermek için kullanımdan kaçınılmalıdır. Parfümü sıkarken cildinize 20-25cm uzaktan sıkılmalıdır ve kıyafetlere sıkılmamalıdır. Parfümü banyodan sonra teninize uyguladığınızda daha kalıcı olacak hem de teninize daha hızlı yayılacaktır. Gündüzleri daha hafif  parfümleri tercih ederken geceleri daha iddialı olan parfümleri tercih etmekte fayda var.

 
 
 

6 yorum

  1. sezin diyor ki:

    Resimde görülen st barth’ın vanilyası efsane ama çok pahalıdır kesin. Ben fresh kokuları seviyorum ama.

 
 
Konu hakkında yorumunuz