Hamilelikte Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir?

 

Hamilelikte Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte ortaya çıkan yüksek ateş  hem annenin hem de bebeğin sağlığını ve gelişimini olumsuz yönde etkililer.

Normal vücut ısısı 36-37 derecedir ve bu ısının üstü yüksek ateş olarak adlandırılır. Hamilelik döneminde vücudun direncinin düşmesi nedeni ile yüksek ateş belirtileri daha çabuk ortaya çıkar ve bu durum, daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

Hamilelikte yüksek ateşin nedenleri;

-  Hamilelik döneminde ortaya çıkan üst solunum yolu enfeksiyonları, gribal enfeksiyonlar ve idrar yolları enfeksiyonları,

- Enfeksiyon dışı etkenler nedeni ile ortaya çıkan yüksek ateşin nedenleri ise yüksek ısıya uzun süre maruz kalınmasından kaynaklanmaktadır. Hamam, sauna, uzun süre güneş altında kalmak gibi nedenler vücut ısısının yükselmesine neden olur.

Hamilelikte Yüksek Ateşin Zararları;

-  Hamileliğin ilk üç ayında ortaya çıkan yüksek ateş düşük yapılmasına, sinir sistemi gelişiminde gerilemeye ve sinir sistemi hastalıklarına, zekâ geriliğine ve çeşitli organlarda anormalliklere neden olur.

-  Hamileliğin 3- 6 aylık dönemi ise yüksek ateşin hem anneye hem de bebeğe çok fazla zarar verdiği bir dönemdir. Yüksek ateşin ortaya çıktığı  üç aylık dönemde az sayıda ortaya çıkan erken doğum riski ve su kesesinde meydana gelen yırtılma ve açılmalar rapor edilmiştir.

-  Son üç aylık dönemde ortaya çıkan yüksek ateş ise su kesesinin açılmasına ve amniyo suyunun iltihaplanmasına neden olur. Bu iltihaplanma hem anne adayının hem de bebeğin hayatını ciddi şekilde riske atar. Bunun yanı sıra yüksek ateş doğum sancılarının da erken başlamasına neden olmaktadır.

Yüksek ateş nedeni ile ortaya çıkan bu sorunlar ile karşılaşmamak için anne adaylarının sağlıklarına özen göstermeleri ve doğal yollardan vitamin takviyesi almaları gerekmektedir.

 

 

 
Hamilelikte Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir?  

Tags

,

Related Posts

  • No Related Posts
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz