Hamilelik sonrası depresyon

 

Hamilelik ne kadar mucizevi olsa da iyi yönlerinin yanı sıra 9 ay boyunca ve doğum sonrasında yaşattığı bir çok sıkıntısı da var. Doğum sonrası görülen en tipik rahatsızlık hamilelik sonrası depresyon. Bunun bir çok sebebi var. Öncelikle aileye katılan yeni bir birey mutluluk verse bile kadınların zihinsel ve fiziksel değişimlerine yol açar.

Doğum sonrası duygulardaki ilk değişiklik melankoli olarak ortaya çıkar çoğu kadın atlatabildiği gibi çoğu yeni annenin bunu atlatamadığı görülmektedir. Bu melankolinin devamı doğum sonrası depresyonu olarak biliniyor. Tıpta postpartum depresyon olarak geçmektedir. Bu dönemde genelde üzüntü, iştah kayıpları, uyku bozuklukları görülür. Yeni anneler kendilerini kaygılı ve yalnız hissedebilirler. Depresyon içindeki anneler günlük yaşamla başa çıkmakta zorlanırlar. Genellikle doğumdan sonraki 2-8 haftalar içinde kendini gösterir ve en az 2 hafta en çok 1 yıl kadar devam eder. Tedavi gören anneler kısa süre içinde atlatabilirken, görmeyen annelerde bir yıla yakın sürdüğü gözlenmiştir.

Bu depresyonun fazlasıyla risk barındırmaktadır. Örneğin; bebeklerini kabullenmeme, psikoz, halüsinasyonlar,  ruh durumu için duyulan utanç nedeniyle aşırı stres gibi. Çoğu anne depresyonu kabullenememekte ve bebeğine yeterli olamayacağı kaygısı taşımaktadır. İster istemez annenin kötü ruh ve fiziksel durumu da bebeği etkilemektedir.

Doğum sonrası depresyonu atlamak için uzmanların önerdiği bir kaç öneri ise şöyle;  annenin kendini aşırı yormaması, babanın anneye bir çok konuda yardım edip yalnız bırakmaması, bebeğin bakımında aile üyelerinden destek alınması, sağlıklı bir emzirme için beslenmeye dikkat edilmesi.

Eğer bu yardımlar halinde anne ruhsal sağlığına kavuşmamışsa bir psikolog veya psikiyatristten yardım alınması gerekir. Alınmaması halinde annenin ve bebeğin ileride fiziksel ve ruhsal durumlarında bir çok sorun çıkacaktır.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz