Hamilelik Döneminde Yaz Tatili

 

Hamilelik döneminde yaz tatili, anne adaylarının dikkatli ve seçici davranması gereken bir konudur. Öncelikli olarak  en çok sorulan ve merak edilen konu hamilelerin seyahat edip edemeyeceğidir. Hamilelik döneminde ilk 10 haftaya kadar %10 düşük riski olduğunu söyler uzmanlar. Bu nedenle 10. haftaya kadar ve 34. haftadan sonra uzun ve yorucu seyahatlere çıkılması sakıncalıdır.

Hamilelik döneminde yaz tatili denildiğinde akla gelen bir diğer soru da; hamilelerin havuza girmesinde bir sakınca olup olmadığıdır. Uzmanlar hamilelik döneminde havuza girmekte bir sakınca olmadığını ancak havuzların bakımlı ve temiz olduğuna dikkat edilmesi gerektiğini belirtirler. Havuzların temizliğinde kimyasal maddeler kullanıldığı ve bu maddeler ciltten emildiği için dikkatli  olunması gerekir. Bu nedenle hamilelerin havuzda geçirdiği süreye ve havuzdan sonra duş almaya önem vermeliler. Havuzdan çıktıktan sonra ıslak kalınması sakıncalıdır. Eğer dikkat edilmezse genital bölgede yanmaya, kaşınma ve mantara yol açabilir.

Uzmanlar hamilelerin havuz yerine denizi tercih etmelerinin  daha sağlıklı olduğunu belirtirler. Denizde yüzmek havuza oranla hamileler için mikrobiyal açıdan daha sağlıklıdır. Hamilelik döneminde artan magnezyum ihtiyacı nedeni ile bacaklarda kramp oluşabilir. Bu nedenle derinde ve tek başına yüzmek hamileler için tehlikeli olabilir. Yüzülecek saatlerin güneşin yakıcı olmadığı saatler olarak seçilmesi önemlidir. Güneşe çıkarken en az 25 faktörlü koruyucu kremler sürülmelidir.

Hamilelerin yaz tatillerinde dikkat etmesi gereken konulardan biride kıyafet seçimidir. Mutlaka sentetik olmayan pamuktan üretilmiş giysiler tercih edilmelidir. Kıyafetlerin ısıyı yansıtan açık renkli tercih edilmeleri önemlidir. Özellikle 25. haftadan sonra yapılan yaz tatillerinde sık sık terlemeler ile ciltte oluşabilecek sorunlar sık duş alarak engellenebilir. Eğer ciltte oluşan sorunlar duş ile giderilemiyor ise doktorun tavsiye ettiği bir krem kullanılabilir. Hamilelerin yaz döneminde yediklerine içtiklerine de dikkat etmesi gerekir. Sıcak aylarda dışarıda tüketilen gıdaların çabuk bozulabilme ihtimali ile gıda zehirlenmeleri görülebilir. Bulantı ishal ve kusma gibi şikayetler olduğunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Yaz döneminde hamileler bol sıvı tüketerek, yediğine, içtiğine ve giydiğine dikkat ederek sağlıklı bir tatil geçirebilirler.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz