Hamileliğe Hazırlığın Önemi

 

Hamileliğe hazırlık, sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için çok önemlidir. Öncelikli olarak bir doktora danışıp yapılması gereken tahliller ve kontroller yapılmalı. Zararlı alışkanlıklar var ise bırakılmalı, beslenme alışkanlıkları düzenlenmeli. Hamilelikte beslenmenin bebek ve anne için çok önemli olduğu herkes tarafından bilinmekte ama bilinmesi gereken bir diğer önemli konuda hamilelik öncesinde ki beslenmenin anne ve bebeğin gelişiminde etkili olduğudur. Dengeli ve sağlıklı şekilde beslenerek hamileliğe hazırlanılır ise birçok hastalık riskinin ortadan katlığı bilinir.

Hamilelik planlanır ve hazırlanılır ise anne adayında psikolojik olarak ortaya çıkabilecek sorunlar da ortadan kalkacaktır. Kadının kendini hazır hissettiğin zamanda hamile kalması ruhsal açıdan çok önemlidir. Hamilelik döneminde anne aydının ruhsal durumu bebeğin gelişimini de etkileyebildiği için hazırlıklı olması çok önemlidir.

Hamileliliğe hazırlıkta önemli olan konulardan biride folik asit alımıdır. folik asit alımına hamile kalmadan en az bir hafta önce başlanması çok faydalıdır. Hamileliğin 12. Haftasına kadar folik asit alımı devam eder. Uzmanlar folik asit alımının bebekte sinir sisteminde oluşabilecek problemlerin riskini %70 azalttığını açıklamışlardır.

Hamilelik öncesinde doğum kontrol hapı kullanan kadınlar en az üç ay öncesinden ilaç kullanımını bırakmalılar. Yapılan bazı araştırmalara göre doğum kontrol hapını bırakır bırakmaz hamile kalan bazı kişilerin bebeklerinde kromozom anomalisi ortaya çıktığı belirlenmiştir.

Eğer hamile kalmak isteyen kişiler ağır bir iş ortamında çalışıyorlar ise bu durumu hamileliğe yönelik tekrar düzenlenmeli hatta gerekirse o ortamdan ayrılın malı.

Günümüzde her önemli işin bir planlaması ve hazırlığı yapılır. Bir bebeği dünyaya getirmek yaşam boyu atılabilecek adımların en büyüğüdür bu nedenle bebek dünyaya getirilmeden önce hazırlanılmalı ve sağlıklı bir yaşama başlatmak için öncesinden planlanmalı.

 
 
 

137 yorum

  1. nermin diyor ki:

    hamileliğe hazırlığın önemini ve gerekli olduğunu bir çocuk sahibi olduktan sonra çok daha iyi anladım.

 
 
Konu hakkında yorumunuz