Güneş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 

Güneş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan deniz kenarında güneşlenmek cildimizin kurumasına neden oluyor. Yaz aylarında ortaya çıkan cilt problemlerinden kurtulmak için cilt bakımına önem göstermemiz gerekiyor. Cilt sorunları ilk başta küçük gibi görünse de giderek büyük sorunlar ortaya çıkartabiliyor.

Güneşlenme sonrasında cildinize nasıl bakım yapmanız gerektiğini öğrenmek istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

  • Kullandığınız güneş kreminin mutlaka yüksek koruyucu faktörlü olması gerekiyor. Sırf koruma faktörü yüksek diye cilt tipinize uymayan ürünler yerine cilt yapınıza uygun olanları seçmelisiniz.
  • Kullanacağınız güneş kremini mutlaka güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürmeniz ve cildinizin yemesini sağlamanız gerekiyor.
  • Denize girdikten sonra mutlaka duş alarak deniz suyunu teninizden atmalısınız. Denizden çıkar çıkmaz güneş altına yatmak yerine bir süre gölgede durarak güneş kreminizi tazelemelisiniz.
  • Güneş altında bronzlaşmak yerine gölgede bronzlaşmak cildiniz için en sağlıklı yöntem olacaktır.
  • Güneşlenme ve plaj zamanınız bittikten sonra güzel bir duş almalısınız. Bu duş sayesinde vücudunuzdaki ve saçlarınızda ki deniz suyundan ve tuzdan iyice arınmalısınız. Deniz suyuna bulunan tuz cildinizin kurumasına ve çatlamasına neden olur.
  • Duş aldıktan sonra mutlaka tüm cildinize cilt yapınıza uygun bir nemlendirici sürmelisiniz. Gün içerisinde güneş ve deniz suyu nedeni ile yıpranmış olan ve kuruyan cildiniz için oldukça gerginleşeceğinden nem oranı yüksek kremler sizi daha rahat hissettirecektir.
  • Yaz tatilinizden sonra yüzünüze peeling yaptırmalısınız. Yüzünüzde ortaya çıkacak olan ölü deriler nedeni ile renk farklılıkları ortaya çıkar, bu renk tonlarının kaybolması ile peeling ile ölü derilerin giderilmesi ile olur.
  • Tatilinizden sonra mutlaka haftada bir kere tüm vücudunuza da peeling yaptırmalı ve ölü derilerden kurtularak cildinizin nefes almasını sağlamalısınız.
  • Unutmamalısınız ki cildinizin ihtiyaç duyacağı nemi en fazla karşılayan su sıvısıdır. Bu nedenle gün içerisinde mutlaka en az 2 litre su tüketmelisiniz.
 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz