Gece Acıkmak

 

Geç saatlerde acıkmak, gecenin ilerleyen saatlerinde yemek yeme alışkanlığı bir çok kişinin ortak sorunu. Sadece acıkmak da değil psikolojik olarak yemek isteği, stresten kaynaklı atıştırma isteği düzensiz hayatın da sebebi oluyor. Yanlış saatlerde yeme, atıştırma alışkanlığı genellikle vücudun en çok hareketsiz kaldığı zamanlarda olduğundan gereksiz bir kalori alışına bu da yerleşik kilolara davetiye çıkartıyor. Vücuda düzensiz bir saatte giren besinler sebebiyle metabolizma da saatlerini şaşırıyor ve yemeğe ihtiyacı olmadığı zamanlarda da yemek dürtüsünü harekete geçiriyor.

Bu alışkanlık ilerleyen zamanlarda kalıcı bir hale geliyor. Gece atıştırmalarını ve hatta yemelerini en aza indirgemek sağlık açısından önemli. Bunun için alınabilecek bir kaç önlem mevcut.

Acıktığınızı  hissettiğiniz de ya da atıştırma gereksinimi duyduğunuzda dikkatinizi yemek üzerinden dağıtmalı, geç saatler yemenin zararını düşünüp telkin yöntemiyle bu alışkanlığınızdan vazgeçebilirsiniz. Gece en çok ihtiyacınız olan suyu bir veya iki bardak ölçüsünde tüketmeli biraz da olsa mideye tokluk hissi göndermelisiniz. Aşırı su tüketimi de açlığı arttıran bir şeydir.

Çok acıkmış iseniz mutlaka yemek yerine atıştırmalık sizi tok tutacak kuru yemişler veya meyveleri tercih etmelisiniz. Hem kalori açısından hem de vitamin açısından vücudunuzun gereksinimlerini de karşılamış olursunuz. Gece aşırı yemek sabah uyandığınızda yine aşırı açlıkla karşınıza çıkacaktır. Bu da gereğinden fazla yemeğe maruz bıraktığınız metabolizmanızı yavaşlatacaktır. Gece uğraşlarınızı değiştirmek de başka bir yöntem. Oyalanacak kafanızı meşgul edecek hobiler edinmeli, akşam yemeğinden sonra kısa yürüyüşlerle yada egzersizler ile vücudunuzu yormaya çalışın. Bu erken saatlerde uykunuzu getirecektir. Yemek yemektense uyumak her bünyenin en çok ihtiyacı.

 
Gece Acıkmak  

Tags

,

Related Posts

  • No Related Posts
 
 

4 yorum

  1. fikriye sermin diyor ki:

    Geceleri yemezsem uyuyamıyorum yersem hem kilo alıyor hem kabus görüyorum ne yapacağımı şaşırdım.

 
 
Konu hakkında yorumunuz