Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi

 

Ev dekorasyonunda renkler evinizin görüntüsü, uyumu dışında verdiği hislerle de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Odalar için renk seçerken odanın büyük veya küçük olmasına göre farklı renkler seçilmelidir. Eğer küçük bir oda boyanacak ise çok koyu renkler tercih edilmemelidir. Çünkü koyu renkler odayı olduğundan daha küçük gösterecektir. Oda büyük ise koyu renklerde tercih edilebilir. Ancak oda geniş ama tavan alçak ise duvarlar koyu renk tavan açık renge boyanmalı ki böylece daha yüksek bir tavan görünümü elde edinilebilsin.

Ev dekore edilirken renk seçiminde renklerin ruh ve beden sağlığı üzerinde de etkileri olduğu bilinmeli ve seçimler buna göre yapılmalı. Evin en çok vakit geçirilen yerlerinden olan giriş, salon, oturma odası gibi yerlerde yeşil, mavi ve turkuaz tonlarında tercih edilir ise kişilere sakinlik ve huzur verir.

Renk seçiminde önemli olan konular:

- Mekânda hangi aktivitelerin yapılacağı.

- Ne kadar ışık aldığı.

- Tavanın yüksek ve ya alçak olması.

- Odanın şeklinin nasıl olduğu.

Renklerin kullanıldığı yerlerde etkileri ve anlamları;

Sarı: Neşeli, canlandırıcı, yumuşak ve uyarıcı bir renktir. Diğer sıcak renkler gibi boyandığı yeri sanki daha yakınmış gibi gösterir. Karanlık bir odayı sarının açık tonu daha aydınlık gösterebilir. Açık ve temiz renkli sarılar ne kadar rahatlatıcı ise kirli sarıda o kadar rahatsız edicidir.

Pembe: Çok fazla güneş ışığı alıyor ise oda pembe rahatsız edici olabilir. Kasları gevşetici ve duyguları geliştiren özelliğe sahiptir. Eğer bebek odası doğuya bakıyor ve pembe ise bebeğin erken uyanmasına neden olabilir.

Mavi: Fazla hareketli bebeklerin odası boyanabilir. Böylece sakinleşmesi sağlanabilir.

Uçuk Yeşil: Mavi gibi sakinleştirici etkisi vardır. Güneş alan odalarda tercih edilmelidir. Gözleri dinlendirici etkisi olduğu da bilinir.

Sıcak renkler insanları canlandırır, soğuk renkler ise sakinleştirir. Soft ve pastel renkler ise huzur verici renklerdir.

Eğer oturma odasında sakinleşmek, dinlenmek ve huzurlu bir ortam isteniyor ise yeşil ve tonları kullanılmalı. Bunun tam tersi odayı canlandırmak ve enerji dolu hale getirmek için, net renkler tercih edilmeli, pembe, limon yeşili gibi renkler kullanılabilir. Eğer renkli bir oda istenmiyor ise cesur bir tercih olan siyah beyaz kombinasyonu kullanılabilir.

Mutfaklarda doğal meyve renklerini hatırlatan renkler kullanılmalıdır. Soluk renklerden uzak durulmalı. Çünkü bu renkler hastalığı hatırlatır. Yemek yenilen yerlerde ışığında yeterli olmasına dikkat edilmelidir.

Yatak odalarında tercih, sıcak ülkelerde sağlık renkleri ve ferahlatıcı renkler kullanılmalı mavi renk grubu. Soğuk ülkelerde sıcak renkler tercih edilmeli.

Kısacası ev dekore ederken renk seçiminde evin ve odaların konumuna, evde yaşayanların yaşına ve kişiliğine, odalarda nasıl zamanlar geçirilmek istenildiğine göre seçimler yapılmalıdır.

 
 
 

3 yorum

  1. sunay33 diyor ki:

    ev dekorasyonunda renk seçiminin bukadar etkileri olduğuu bilmiyordum.benim oğlum çok hareketli odası beyaz renk maviye boyamak iyi bir fikir olucak benim için.

 
 
Konu hakkında yorumunuz