Down Sendromlu Çocuklar

 

Down sendromu her ekonomik seviyeden ve ırktan insanı etkileyebilir. Yaklaşık 1000 kişiden birinde görülür. Ortaya çıkış nedeni kromozom anormalitesidir. Yapılan bir araştırmaya göre anne yaşının artması ile down sendromunun görülme oranı da artar. Bu çocuklarda bazı hastalıkların görülme riski daha fazladır. Çocuk lösemisi, kalp problemleri, nefes darlığı ve  enfeksiyon kapma gibi hastalıların daha sıklıkla görüldüğü belirlenmiştir. Yetişkin olan down sendromlularda ise alzheimer hastalığına yakalanma riski yüksektir.

 

Down sendromlu çocukların mutlaka özel eğitime ihtiyaçları vardır. Bu çocukların gelişimlerinde sosyal çevreleri çok önemlidir. Down sendromlu çocuklar iyi ve özel bir eğitimle birçok engelin üstesinden gelebilirler. Eğer imkân sağlanır ise meslek sahibi olabilir ve kendi hayatlarını sürdürebilirler. Özel eğitimin yanı sıra dil eğitimine ve olabildiğince çok sosyal bir hayata ihtiyaç duyarlar.

 

Down sendromlu çocukların bakımı her ne kadar özel ilgi ve eğitim gerektirse de onların bir birey olduğu unutulmadan  farklı oldukları hissettirilmemeli. Bu özel çocukların ailelerine çok iş düşer. Diğer çocuklara oranla çok daha fazla sevgiye ve ilgiye ihtiyaç duyarlar.  Down sendromlu çocukların ebeveynleri mutlaka çocuklarının bakımı ve eğitimi için bir uzmandan yardım almalı. Bu çocukların konuşma gelişimleri diğer çocuklara oranla geç gelişir bu nedenle dil terapisine erken başlanmalı. Kaliteli bir dil terapisi ile üç yaşlarında konuşmaya başlayabilirler.

Down sendromu bulaşıcı bir hastalık değildir. Saç rengi, göz rengi gibi genetik bir farklılıktır. Ameliyat ve ilaç tedavisi ile iyileştirilebilecek bir durum değildir.

 

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz