Doğum Kontrol Hapları Nedir?

 

Cinsel ilişki esnasında erkeğin menisini kadının vajina yoluna bırakmasıyla çocuk oluşumunun ilk ayağına gidilir. Spermler yumurtaya ulaşır ve bu yumurtayı bir sperm döllerse, zigot oluşumu ortaya çıkar. Bu da çocuk oluşumunu yani hamileliği başlatır.

Kadınların istenmeyen gebeliklerini önlemek için doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapları adetlerinizin düzenini kontrol eden hormonların, sentetik şekillerini içerir. Bu östrojen ve progesteron hormonları yumurtalıklardan, yumurtanın salınmasını önler. Yumurta olmayınca da spermler tek başlarına döllenmeyi başlatamaz ve zigot oluşumu olmaz.

Doğum kontrol hapları birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Doğum kontrol hapları kullanıldığında, %99 ihtimal ile hamile kalmaktan korunursunuz. Fakat doğum kontrol hapları cinsel ilişkide sadece çocuk oluşumunu önler. Yani eğer cinsel ilişkide partnerinizin cinsel bir hastalığı varsa, doğum kontrol hapları bu hastalığın size geçmesini önleyemez.

Doğum kontrol haplarının kullanımı oldukça basittir. Bu hapları kullanırken sadece düzenli olmaya dikkat etmeniz gerekir. Doğum kontrol hapları düzenli ve her gün kullandığınız takdirde işe yarayacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise doğum kontrol haplarını 40 yaş üstü bayanların kullanmasında yan etkilerinin ve zararlarının ortaya çıkma ihtimalinin yüksel olduğudur. Bu hapları her gün kullandığınız takdirde bir zararın görülmesi beklenmez. İlişkiden önce hiçbir ön hazırlık gerekmez. Sadece ilişki sonrası düzenli kullanılması gerekir.

Tüm bunların yanı sıra doğum kontrol hapları mutlaka doktor tarafından verilmesi gereken haplardır. Öncesinde hormon düzeninizi ve cinsel organınızın sağlık durumunu öğrenmek için doktora kontrol olmalı, sonrasında doktordan size en uygun doğum kontrol hapını istemelisiniz.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz