Doğru evlilik yaşı

 

Evlilik iki farklı cinsin kanunları uygun gördüğü şekilde aile kurması olayıdır. Ruhen ve bedenen hastalıkta sağlıkta yan yana olmaları, dünyaya yeni bir birey getirebilmeleri için attıkları adımdır. Kanunlar 18 yaşı evlenmek için uygun görüyor ancak doğru evlilik yaşı çeşitlilik göstermektedir.

Zaman içerisinde geçmişte olan birçok şey değişiyor. Bunlardan biri de evlilik yaşı. Eski zamanlarda evlilik yaşları çok küçükken modern çağımızda bu yaş hızla yükselmektedir. Geçmişte yirmili yaşlarda evlenmeyenlerin evde kaldığı düşünülürken şimdilerde bu yaştaki kimselerin çocuk olarak görülmesi geleneklerin değişmiş olduğunun bir göstergesi. Küçük yaşta evlilikler şehir hayatında çok düşükken kırsal kesimlerde hala devam etmektedir. Bunun nedeni kırsal kesimdekilerin gelenekleri devam ettirmeleri ve eğitim seviyesinin düşük oluşu ve bu bölgelerde “ne kadar çok çocuk o kadar çok iş gücü” olarak görülmesi.

Peki doğru veya ideal evlilik yaşı kaç?

Uzmanlar kişinin ruhen ve bedenen olgunlaşmadan yapılan evliliklerin kısa sürdüğünü söylüyor. Yirmili yaşlarda yapılan evlilikler genelde mantık gözetmeksizin duygusal hislerle yapılanlar oluyor ancak bu yaşlardaki kadın ve erkekler henüz eğitimlerini ve kariyer planlamalarını yaptıkları için evlilik için ideal yaşa henüz ulaşmamış gözüküyorlar.

Otuzlu yaşlar ise, eğitim hayatından sıyrılıp mesleki kariyer yapan kişilerin evlilik için  ideal ve doğru yaşı olarak kabul görüyor. Her iki cinsin de olgunluk dönemlerinin başına denk gelmesi ve kendi hayatlarını bir tek şekilde sürdürebildikleri için evlilik süresince iktidar kavgalarına sebep olabiliyor.

Kırklı yaşlardaki evlilikler ise, kariyerlerini tamamlayan ama bir şekilde evlenmemiş kişilerin ikinci baharlarını yaşayabilmelerini sağlıyor ayrıca bu yaştaki kişilerin evlenmeleri genelde ikinci evlilikleri oluyor. Bu yaştaki evlilikler ömür boyu sürüyor, kişiler hayat tecrübelerine, deneyimlerine dayanarak hareket ediyor, sağlıklı bir ilişki götürüyorlar.

Evliliğin ideal yaşının yanı sıra doğru kişiyi bulabilmekte önemli. Doğru kişiyi bulduğuna inanan çoğu kişi yaşa bakmaksızın mutluluğa yeni bir kapı daha açarak evleniyorlar.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz