Diyete hazırlık aşaması

 

diyet, diyet sonrası kiloGünümüzde bir çok kişinin sorunu fazla kiloları. Gerek tüketim hataları gerek yaşam koşulu veya hastalıklar kilo problemlerini fazlasıyla gündeme getirdi. Peki her pazartesi başlıyorum deyip devamını getiremediğiniz diyete hazır mısınız?

Fazla kilolar fiziksel ve sağlıksal açıdan yorucu olsa da psikolojik olarak da kişileri yormakta. Bu nedenle ilk başta değişime ruhen hazır hissetmek gerekir. Diyet yapmak; aç kalmak, istenileni yiyememek değil geçmiş yeme alışkanlarını geride bırakmaktır. Değişime hazırlanmak için kişinin kişisel hedefler koyması gerekiyor ve daha mühimi bu hedeflerin gerçekçi ve sağlıklı olması. Bu nedenle bir uzman eşliğinde olmasında fayda var.

Beklenilen kiloyu vermesi umulan diyetin yeterli, iyi olmasının haricinde diyete başladığınız döneminde psikolojik durumunuzunda önemi var. Stresli, mutsuz veya depresif dönemlerde başlayan diyetler maalesef pazartesi başlayıp çarşama günü son buluyor. Uzun diyetler, aşırı fiziksel aktivite, kilo veremediğine inanmak demoralize eden sebepler olduğundan diyeti bırakma potansiyeli yükseliyor.

Daha önce bahsettiğimiz gibi küçük hedefler büyük başarıları getiriyor ve bunun öncesinde diyet kararının tamamen size ait olması ve küçük ama yararlı motivasyon yolları çok işe yarıyor. Örnek verirsek; kilolu ve kendinizi beğenmediğiniz bir fotoğrafınızı gün içinde görebileceğiniz bir yere koyun ve yanına olmak istediğiniz bir bedenin üzerine kendi suratınızı yapıştırın. Olduğunuz ve hayalinizde bedene gün içinde bakmak sizi ilerlediğiniz yolda hızlandıracaktır. Diğer bir motivasyon yolu ise telkin yöntemi ve istediğinizi sesli söylemek. “Bunu yapabilirim, kendime inanıyorum” gibi cümleleri içinizden tekrar edin, dilerseniz etrafınızdakilerle de paylaşın. Kendinize inancınızı arttırmanız hedeflere giden yolda gerilemenizi engelleyecektir.

Bunun yanı sıra, aşırı yeme alışkanlığı ile duygusal hezeyanların arasında büyük bir bağ var. Böyle bir sorun yaşıyorsanız eğer ilk başta psikolojik danışmanlık almanız diyete hazır olmanızı sağlayacaktır.

Sabır ve motivasyon gerektiren bu iş için hazır olmak, ideal vücuda kavuşmak için atılan ilk adım. Pazartesi başlayıp küçük hedeflerinize ulaşıp çarşamba günü bitirmemeniz dileğiyle.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz