Diş Buğdayı

 

Diş buğdayı Anadolu’da hala uygulanan eski bir Türk geleneğidir. Bebeklerin ilk dişinin çıkmasından sonra yapılan bir kutlamadır. Bebeğin ilk dişi çıktıktan sonra yakın akrabalar ve dostlar davet edilerek diş buğdayı kutlanır. Diş buğdayı çocuğu, yere serili olan bir örtüye oturtulur ve başından aşağıya buğday serpilir. Buğday serpilmesinin nedeni, çocuğun sağlıklı sağlam ve buğday gibi düzenli dişlere sahip ve bol rızıklı bir geleceğe sahip olması dileğidir. Yapılan bu dilekten sonra çocuğun önüne tarak, top, kitap, kalem, ayna gibi çeşitli objeler konulur. Diş buğdayı çocuğu eline eğer topu alır ise futbolcu, tarağı alır ise kuaför, kalemi alır ise yazar olurmuş gibi bir inanış vardır. Diş buğdayı kutlamasında haşlanmış buğday, şeker, nar, meyve parçacıkları ve cevizle hazırlanmış bir tatlı misafirlere ikram edilir. İkram edilen bu tatlı hazırlanırken içine bir boncuk atılır ve bu boncuk kimin tabağında çıkar ise o kişi çocuğa hediye alır. Bazı yörelerde bu hediye konusu çocuğun ilk çıkan dişini kim önce fark ederse o alır diye de bilinir. Diş buğdayı kutlamasında önceden çocuğa bir diş teyzesi seçilir ve seçilen kişinin sağlıklı dişlere sahip olması gerektiği söylenir. Diş teyzesi diş buğdayı partisi süresince çocukla ilgilenir. Bütün bu adetler uygulandıktan sonra hep birlikte maniler ve şarkılar söyleyerek kutlamaya devam edilir. Bazı yörelerde diş buğdayı, diş hediği olarak bilinir.

Günümüzde diş buğdayı kutlaması unutulmaya yüz tutmuş olsa dahi, kutlayanların bu geleneğe çok önem verdiği görülür. Üzerinde diş resmi, bebek resmi olan özel davetiyeler hazırlanıp davetliler bu şekilde çağrılabilir. Bu kutlamaya özel şekilli pastalar ve şekerler de üretilmektedir. Kutlama yapılacak yerin süslemesi için bugüne özel süslemeler bulunmaktadır.

Diş buğdayının genel amacı, dişi çıkan çocuğun sağlıklı dişlere ve güzel bir geleceğe sahip olması için onu seven kişiler tarafından iyi dileklerde bulunmasıdır.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz