Dekorasyonda Uzakdoğu Esintileri

 

Uzakdoğu, felsefesi ve doğasıyla sakinliğin ve ruhsal dinginliğin sembolüdür. Evdeki renkler ve dekorasyon, mutlu ve huzurlu bir ortam sağlamalıdır. Bu nedenle dekorasyonda Uzakdoğu esintileri, oldukça yararlı olacaktır. Uzakdoğu stiline Asya stili de denmektedir. Bir çok ülkeye ve dolayısıyla kültüre sahip olan Uzakdoğu’da ortak nokta Zen felsefesidir ve Japonca ’da meditasyon anlamına gelmektedir. Buna bağlı olarak da yazımızda Zen dekorasyonuna yer vereceğiz.

Evde sadelikle orantılı olarak huzuru sağlamayı odaklayan Zen dekorasyonu, ne kadar çok eşya varsa o kadar çok zihinsel karmaşa yaşanacağını düşünmektedir. Bu nedenle dengeli ve sakin bir atmosfer yaratmak için olabildiğince az eşya kullanılması gerekmektedir. Eşyalar ihtiyaçlara bağlı olarak, çok yönlü kullanılabilmelidir. Bir dolapta kullanışlı bir sürü raf, ya da açılıp yatak haline gelebilen oturma grupları, aparatlarla büyütülebilen mutfak masaları, evde daha az eşya olmasını sağlar.

İnsan, özü doğaya ait olan bir varlıktır ve bu nedenle yaşadığı ortam da doğayla uyumlu olmalıdır. Bu çerçevede evde doğal eşyalara yer verilmesi gerekir. Ahşap mobilyaların yanında, bambu eşyalar da kullanılabileceği gibi örtülerde de az işlenmiş pamuğa yer verilebilir. Plastik malzemelere kesinlikle yer verilmemelidir. Plastik yerine kum ve topraktan yapılan cam, seramik, kağıt gibi objeler kullanılabileceği gibi doğada bulunan metallere de yer verilebilir.

Su ve bitkiler, insanın doğadaki varlığını anlamasına yardımcıdır. Bu nedenle evde, her yerde kullanılabilecek saksı bitkileri ile su arajmanları sağlayan objeler bulunmalıdır. Ayrıca şelale, dere, göl posterleri de evde suyu hatırlatmak için kullanabilir.

Uzakdoğu kültüründe mumların etkisi çok büyüktür. Mumların, yani kontrol halindeki ateşin insanı rahatlatacağına inanılır. Buna bağlı olarak dekorasyonda da mumlar fazlasıyla kullanılmaktadır. Büyüklü küçüklü mumları, güvenli bir biçimde seramik kapların içinde kullanabilirsiniz.

Zen dekorasyonunda doğal ışık olan gün ışığı, evin içine rahatça girebilmelidir. Bu nedenle çok kalın olmayan, hafif ve ince tül perdeler kullanmalısınız.

 
Dekorasyonda Uzakdoğu Esintileri  

Tags

, ,

Related Posts

  • No Related Posts
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz