Çocuklarda cinsel eğitim

 

Cinsel eğitim çocuğun doğumuyla ergenliğine kadar süren uzun bir süreçtir. Aileler çocuklarının bu eğitimlerini her yaşta farklı şekillerde uygulamalıdır, her yıl hızla büyüyen çocukların meraklara gün geçtikçe arttığı için aileler çocuklarının yaşlarına göre eğitmelidir. Genelde toplulumuz bu konuları konuşmaya açık değil bu konular tabu halindedir. Bu nedenden dolayı çocuklara cinsel eğitim yeterince verilmemektedir. Bu da yanlış bilgilere ve farklı algılara sebep olmaktadır.

Kız çocukları genel de daha şanslıdır çünkü en geneliyle bilinen regl dönemi anneler tarafında kız çocuklarıyla daha çok konuşulur ve bilgi verilir. Erkek çocuklarının daha şanssız olmasının sebebi babaların bu tür eğitimleri genelde vermekten kaçınmalarıdır. Ergenlik döneminde erkek çocuklarında görülen ıslak rüyalar yani ergenliğe girme dönemi babalar tarafında öğretilmeyen ayıplı bir konu olarak görülür. Anne ve babaya düşen bu eğitimleri genelde annelerin sırtladıkları görülmektedir.

Çocukların cinsellikle ilgili sordukları sorulara kaçamak ya da yanlış bilgiler vermek doğru değildir, çocuğun yaşına göre en anlaşılabilir cümlelerle sorusunun yanıtı vermek mantıklıdır. Çok eskiden beri bilinen, seni leylekler getirdi cümlesi çoğu kişinin çocukluk travması olmuştur. Anne baba tarafından soruları cevaplamayan, sorulduğunda susturulan ya da ayıp, günah diye nitelendirilen cinsellik çocuğun merak dürtülerini daha çok hareket geçirir, Böylece arkadaş çevresiyle paylaşır ve ne denli doğru olduğunu bilmediği bir çok şeyle karşılaşır. Bu neden anne babanın vereceği cinsel eğitim en doğru ve bilinçli olanıdır.

 
Çocuklarda cinsel eğitim  

Tags

,

Related Posts

  • No Related Posts
 
 

261 yorum

  1. sezin diyor ki:

    Bence ders olmalı ama hayal tabi.Sonra toplum neden böyle garip neden bilinçsiz enden kadınlar tehdit altında diye merak ederler.

 
 
Konu hakkında yorumunuz