Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılmalı?

 

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırabilmek için öncelikle iyi bir model olunmalı. Anne ve babası sağlıklı beslenen bir çocuğa sağlıklı beslenme alışkanlığı çok daha kolay kazandırılır. Sağlığın korunmasındaki en önemli faktörlerden olan beslenme, çocukların temel ihtiyaçlarındandır. Bu nedenle her çocuğun doğumdan itibaren sağlıklı beslenmeye ve yaş gruplarına göre alması gereken yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Çocuklar devamlı büyüdükleri için yaş gruplarına göre sağlıklı beslenme şekilleri farklılık gösterir. Yeni doğan bir bebeğin en iyi sağlıklı beslenme şekli anne sütü almasıdır. Çocuklar büyüdükçe beslenme şekilleri çeşitlenecektir.

Çocukları erken yaşta şekerle tanıştırmamak gerekir. En başta daha hiçbir şeyin tadını bilmeyen bir çocuğa eğer çabuk ek gıdaya alışsın diye tatlı ve cazip gelecek şeyler verilir ise çocuk daha sonra verilen sebze yemeğini reddedecektir. Bu sebeple çocuğun yaşına uygun gıdalara sadık kalarak sağlığı için faydalı olan her şeyden tattırmak gerekir. Küçük bir çocuğun doğuştan gelen bir damak tadı yani belli bir yemek yeme alışkanlığı yoktur. Çocuklarda beslenme alışkanlığı öncelikle aile ve daha sonra çevresel faktörlerle oluşur.

Öncelikli olarak çocuklara öğün alışkanlığı kazandırılmalı, mümkün oldukça aynı saatlerde yemek yedirilmeli. Ailecek yemek yenmeli ve yemek masasında yemek alışkanlık haline getirilmeli. Çocuğa sırf daha fazla yemek yedirmek için televizyon karşısında veya oyun odasında yemek yedirmek çok yanlıştır. Yemek yemeyi istemese bile yemek saatinde mutlaka masada olunması gerektiği öğretilmeli. Zamanla mutlaka bu alışkanlık haline gelecektir. Eğer çocuk yemek yemeyi istemiyor ise başka şeyler vaat ederek ısrar edilmemeli. ‘’tamam, sen bilirsin bir dahaki öğüne kadar başka yemek yenmeyecek’’uyarısı yapılmalı ve öğünler arasında abur cubur için izin verilmemeli. Belki birkaç gün bu ısrarlar devam eder ama kararlı olunduğu sürece, mutlaka alışkanlık kazanılacaktır. Öğün alışkanlığı kazanan ve ailesi sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip bir çocuk için rahatlıkla sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılabilir.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz