Çocuklar için Tübitak Kitapları

 

Çocuk yaşta edinilen güzel alışkanlıkların özellikle ilkokul ve lise yıllarında, zihinsel ve ruhsal gelişim açısından oldukça önemi vardır. Satranç ya da zeka oyunlarının stratejik düşünmenin kapılarını aralayacağı, herhangi bir müzik enstrümanının da çocukta görsel zeka ve el göz koordinasyonunun ilerlemesine yardımcı olacağı gerçekleri göz önündedir.

Hiçbir zaman unutulmaması gereken ve çocuk gelişimindeki en önemli unsur da okuma alışkanlığıdır. Tübitak yayınları da bu vazgeçilmez unsuru göz ardı etmeyip kurulduğu yıldan beri haklı olarak kazandığı çocuk kitapları pazarında, edindiği vazgeçilmez yeri yıllardır korumaktadır. Yayınladığı her kitabında hitap ettiği okuyucuya göre üslup ve biçimini değiştirmekte ustalaşmış olan köklü kurum, çocuk kitaplarında da görsel ve yazınsal içeriği birleştirerek çocuğa kitabının her satır ve resminde sindirebileceği en fazla bilgiyi vermek için bütün kaynaklarını ortaya koyuyor.

Kolaylaştırılmış temel bilgiler, yarısı resim yarısı da yazıyla kaplanmış sayfanın her köşesinde bulunuyor. İlkokul çağında daha sekiz ya da dokuz sene sonra karşısına çıkabilecek temel bir hücre modeli ve içindeki organellerin (hücrenin yaşamasını sağlayan temel birimler) resimleri ile beyine atılan merak tohumları, çocuğun geleceğini ve bilime olan merakını körüklemekle kalmayıp aynı zamanda çocuğu daha genç yaşta birçok bilgiyle sarıp onu özel kılabilmektedir.

Bu kitapların birçoğu uzay ve güneş sistemi hakkındadır. Ülkemizde de ilerleyişi hız kazanmaya başlayan bir alandır dünya atmosferinin dışarısı. Tübitak kitapları uzay konusunda da çocuklara bilgiler vermekte ve geleceğin bilim adamlarının temellerini sağlamlaştırmaktadır.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz