Çocuklar İçin Oyunun Önemi

 

Yetişkinler için “oyun” çocuk eğlencesi ve boş iş olarak adlandırılır. Oysaki oyun, çocuk için özendirilmesi gereken bir durumdur. Çocuklar için oyunun önemi yapılan birçok araştırma ile ispatlanmıştır. Yapılan bu araştırmalara göre çocuğun gelişimine ve öğrenmesine katkı sağladığı görülmüştür. Oyun çocuk için çok ciddi bir uğraşı, eğlence ve öğrenme kaynağıdır.

Oyunların biçimi, özellikleri içeriği her çağda ve kültürden kültüre değişse de çocuğun olduğu her yerde mutlaka oyun olmuştur. Oyun, çocuğun yaşamında beslenme, solunum gibi temel ihtiyaçlardan olduğu için everensel olarak kabul edilir. Yapılan araştırmalara göre oyun oynamaktan uzak tutulan çocuklar ve yoksulluk, savaş gibi nedenler ile oyun oynaması kısıtlanan çocukların bedensel ve ruhsal olarak olumsuz etkilendiği açıklanmıştır.

Hoplama, zıplama, koşma ve sürünme gibi fiziksel güç gerektiren oyunlar, çocukların vücut sistemlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Oyunla büyüyen çocuklar pek çok beceri ve kavramı onların bilimsel deneyimleri olan, oyunla birlikte öğrenirler. Özellikle okul öncesi dönemde oyunla birlikte büyük – küçük, uzun – kısa, hafif – ağır gibi karşıt kavramları öğrenirler. Yine oyun sırasında gruplama, sıralama, eşleştirme ve problem çözme gibi bilişsel kavramları öğrenirler.

Yaşlara göre seçtikleri oynama biçimleri, oyunlar ve oyun davranışları farklılık gösterir. Bebeklerin ilk oyunları, kendi bedenleri ve çevresindeki nesnelerin fonksiyonlarını keşfederek başlar. Sallama ve çıngırağı çevirme gibi oyunları keşfederek büyürler. Çocuklar için oyun 2 -3 yaş dönemine geldiklerinde ilk olarak çevreyi taklit etmekle başlar. Daha sonra hareket içeren oyunlar oynayarak kendi becerilerini sınarlar. Çocuklar büyüdükçe keşfetme yeteneklerini geliştirir ve daha geniş bir çevrede keşiflerine, yani oyunlarına devam ederler.

Çocukların oyun gelişimlerinde küçük veya büyük yaşlarda oldukları gözetilmeden onlara yapılabilecek en güzel katkı oyunlarını ciddiye almak ve zaman zaman beraber oynamaktır. Çocuğu ciddiye alıp oynanan oyun, çocuklar için bir birey olarak kabul gördükleri anlamına gelir. Özgüvenleri ve kişisel gelişimleri için her yaş grubunun oyuna ihtiyacı vardır.

 
 
 

1 yorum

  1. selen diyor ki:

    Biz çocukken anne babalarımız oyun oynamamıza yaramazlık gözü ile bakarlardı.. Şimdi çocuk olmak vardı.

 
 
Konu hakkında yorumunuz