Çocuk Gelişiminde Tuvalet Eğitimi

 

Çocuk gelişiminde tuvalet eğitimi, yaşamsal ihtiyaçlar açısından neredeyse en önemli eğitimdir. İçgüdüsel olarak her insan boşaltım mekanizmasının işlerliğini kendiliğinden öğrense de bir çocuğun, verilecek eğitimle bu işleyişi öğrenmesi psikolojik ve fiziksel açıdan olması gerekendir.

Çocuklarda tuvalet eğitimi, ailelerin üzerinde fazladan hassasiyet göstermesi gereken bir konudur. 2-2,5 yaşlarında başlanabilecek bu eğitimde ebeveynler, çocuklarının vereceği işaretlere göre hareket etmelidir. İçgüdülerin yönlendirdiği bu işaretler çocuğun zorlanmamasını sağlayacaktır. Anne ve babalar asla tuvalet eğitiminde zorlama ya da korkutma yoluna gitmemelidir. Bu kalıcı bilinçaltı sıkıntılarına yol açabilir.

Çocuklar eğitime başlanması ve eğitimde izlenecek yol için gerekli işaretleri bazı aşamalarla vermektedir. Bir çocuk öncelikle ebeveynlerine tuvaletini yaptığını söyler. Daha sonra tuvaletini onlardan gizli bir şekilde yapmaya başlar ki bu da tuvaletin herkesin içinde yapılamayacağına dair bir içgüdü nedeniyle gerçekleşir. Son olaraksa çocuk, bezinin çıkarılmasını ister. Tuvalet eğitimi bu aşamalara paralel olarak devam etmelidir. Bez değiştirmeden önce çocuğunuzun tuvalet alışkanlığını çözmeniz bu eğitimde size yardımcı olacaktır. Örneğin kakasını ve çişini hangi aralıklarla yaptığını, tuvaletini yapmak için lazımlık ya da klozet tercihini takip etmeniz yararlı olur. Bu tuvalet saatleri ve mekân alışkanlıklarına bağlı olarak, çocuğunuzun tuvaleti geldiğinde ona yardımcı olacak oyunlar oynayarak tuvalette zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Tuvaletini tuvalete yaptığında veya size tuvaleti geldiğini söylediğinde onu överek şevklendirebilirsiniz. Bu eğitimde yol kat ettikçe çocuğunuza artık büyüdüğünü ve büyük insanlar gibi bez yerine külot giymesi gerektiğini anlatmalısınız. Külot giyilmeye başladığında yaşanacak alta kaçırma gibi olaylarda çocuğunuzu asla azarlamamalı, sakince mümkünse bir şey söylemeden temizliğini yapmanız, kendisini rahat hissetmesini ve gerilmemesini sağlayacaktır.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz