Çocuk Eğitiminde Bilgisayar

 

Çocuk eğitiminde bilgisayar, günümüzde hem olumsuz eleştirilere maruz kalan hem de yararlı olduğu düşünülen bir konudur. Bilgisayar çağımızın zaruri bir ihtiyacı ve bunun karşılığında yeni nesil hastalığı olduğundan dolayı çocuk eğitiminde bilgisayar kullanımı oldukça tartışmalıdır.

Günümüzde, bilgi kaynaklarının kitaplardan internet ortamına aktarılmasıyla bilgisayar bir araştırma aracı haline gelmiştir. Kitaplara duyulan ilginin azalmasına yol açan bu durum, çocukları bilgisayara karşı çok daha baskın bir ilgiye yöneltmektedir. Bu durumda ailelerin çocuklarını bilgisayarın kolaylığına yönelttikleri gibi, kitap ve ansiklopedilerin önemini de vurgulamaları gerekmektedir.

İnternet ortamındaki bilgiye erişilebilirlik kolaylığı, ödev araştırmaları konusunda da bilgisayarı ilk sıraya almıştır. İnternet ortamı yarar sağladığı kadar da gelişim için zararlı birçok ögeyi içermektedir. İlköğretimde ders olarak okutulan bilgisayar ve medya eğitimi, internet ortamının sakıncalarından öğrencileri korumak amacıyla orta çıkmıştır. Buna destek olarak ebeveynlerin çocuklarının internette erişebileceği sitelere karar vermesini sağlayan programlar çocukları sanal ortamın sakıncalarından korumayı hedeflemektedir.

İnternet üzerindeki tehlikelere karşı alınan bu önlemlere rağmen internet dışındaki bilgisayar programları da çocukları etkisi altına almaktadır. En büyük tehditlerden biri olan savaş içerikli oyunlar, genç beyinlerin şiddet eğilimini arttırmakta ve gelişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle ailelerin özellikle bu tür oyunlara karşı dikkatli olmaları ve çocuklarını bilinçli bilgisayar kullanımı konusunda yönlendirmeleri gerekir.

Sanal ortamdaki sosyalleşme de gençler ve çocuklar için potansiyel bir tehdit haline gelmektedir. Bazı internet sitelerine bilinçsizce verilen bilgiler tehlikeli olabildiği gibi istismara da açıktır. Toplumdan uzak, içine kapanık ve iletişim güçlüğü çeken bireylerin yetişmesine sebep olan bu sanal ortam sosyalliği, üzerinde durulması ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 
 
 

2 yorum

  1. yaren diyor ki:

    çocuk eğitiminde bilgisayar konusu benide çok endişelendiren bir durum.çocuk eğitimine dikkat eden birisi olarak yazınızı çok beğendim teşekkürler.

 
 
Konu hakkında yorumunuz