Cilt Lekelerine Çözümler

 

Ciltte oluşan lekelere evde pratik çözümler uygulanabilir. Öncelik tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi doktora danışmak olmalıdır. Doktor tedavisinin yanı sıra evde de uygulanabilecek yardımcı yöntemler vardır. Ciltte ki lekelerin birçok oluşma nedeni vardır. Genetik yapı, güneşe maruz kalma, hormonal tabletlerin kullanımı, hamilelik dönemi ve doğumsal faktörler bu nedenler arasındadır.

Genetik olarak lekelenmeye müsait olan ciltler vardır. Bu cilde sahip olanlar çok fazla güneşe maruz kalmamaya dikkat etmeliler. Uzun süreli güneşlenmeden uzak durmaları gerektiği gibi solaryumdan da uzak durmalılar. Kış aylarında dahi dışarı çıkarken koruyucu krem kullanmaları gerekir. Bu korunma sadece lekelerin oluşmaması için değil oluşabilecek lekelerin kansere dönüşmesini engellemek içinde yapılmalıdır.

Güneşe maruz kalarak oluşabilecek lekelerden korunmak için mutlaka güneşe çıkarken özellikle yüze yüksek koruyuculu kremler kullanmak gerekir. Lekelerin yoğunluğuna ve derinliğine göre tedaviler uygulanır. Derin ve yoğun olan lekelerin tedavileri için lazer uygulanır. Hafif olan lekeler için uygun kozmetik ürünler vardır. Bütün bunların yanı sıra evde de uygulanabilecek birkaç yöntem vardır. Bir tutam maydanoz, semizotu, bir fincan yoğurt bir miktar limonu güzelce karıştırıp leke olan bölgeye uygulayıp yarım saat bekletmek gerekir. Haftada iki kez uygulanır ve her güneşe çıkılırken koruyucu krem sürülür ise lekelerden kurtulmak mümkün olur.

Hamilelik döneminde ciltte lekeler oluşabiliyor bunların önlenmesi kimi zaman mümkün olmuyor. Yine de oluşmadan önce güneşten korunarak ve beslenme şekline dikkat ederek önlem alınabilir. Hamilelik döneminde oluşan lekeler kimilerinde doğum sonrası kendiliğinden yok olur, kimilerinde ise kalıcı olur. Eğer doğumdan sonra uzun zaman geçmesine rağmen hala lekeler geçememiş ise lazer yöntemi ile kurtulmak mümkün olabilir.

Cildi doğal yollar ile hem dışarıdan hem de içerden beslemek önemlidir. Yediğimiz besinlerin zararlı olmamasına dikkat ettiğimiz gibi kullandığımız cilt ürünlerine de dikkat etmemiz gerekir. Her zaman cilt ürünlerinde öncelikli olarak doğal olanları tercih etmeli veya içeriklerini dikkatli bir şekilde araştırılmalıyız. Ciltte oluşan lekeler sadece görsel açıdan değil sağlık açısından da önemlidir. Hassas cilde sahip olanların özellikle daha fazla dikkat etmesi gerekir. Leke oluşumuna yatkın ciltlerin kansere dönüşebilme riski fazladır. Mutlaka kontrole gidilmeli ve tedavisi erken yapılmalı geciktirilmemelidir.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz