Büyükada tatili

 

Büyükada Prens adaları diye de bilinen İstanbul açıklarındaki en büyüğüdür ve kısa bir tatil için birebirdir. Her mevsim tatilcilere kapılarını açan ada sakinliği ve huzuruyla şehire yakın olmasından dolayı çok kişinin ziyaret edip dinlemesini sağlamaktadır. Vapur yolculuğu ile kısa sürede ulaşılan ada insana huzur ve dinginliği sağlıyor. Büyük şehire yakın olması keşmekeş bir şehirden yeşile, maviye ve doğaya açılan büyük bir kapı. Şarkılara ve şiirlere konu olmuş ada hafta sonu kaçamağı için birebir.

Adanın en yüksek tepesinde bulunan  Aya Yorgi kilisesi ve manastırı var, 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde insan akımına uğrayan bu yer, çıplak ayakla yürüyerek manastıra çıkanların Hristiyan inancına göre yarı hacı sayılmaktadır Bu dönemlerde genelde dilek dilemek için sabahtan akşama kadar gelenler coşkulu bir cıvıltı yaratır. Gezilip görülmesi gereken büyük bir yapı. Tarihi, doğal güzellikleri ve eski yapıları yabancı turistlerinde gün geçtikçe ilgisini çekiyor. Bir çok dizi ve film çekilmesi ise yerli halkı adaya çekmiş güzel sebeplerden bir kaçı.

Adada resmi araçlar haricinde motorlu taşıt kullanımı yasak olduğundan, ada denilince aklı bisiklet ve fayton geliyor. Atlar adanın özgürlüğünü dört nala koşarak hissettirirken bir çok kişi bisikletle ulaşımını sağlayıp temiz havadan faydalanıyor. Yürüyüş yapmak için birebir. 14 km. oluşan bir alanı var. Yapıları, taş sokaklarıyla kendine has özgünlüğü korumaya devam eden ada yazın ziyaretçi akınına uğruyor ve nüfusu epey yükseliyor. Denize girebilmek için birçok kumsalı barındırıyor. Ada piknik alanlarıyla keyifli bir gün sunuyor en güzeli yeri Dil burnu alanıdır. Gün batımını seyretmek içsel huzur için neredeyse niyetine.

Şehir yorgunluğu atıp, dinlenmek için Büyükada yıllardır ziyaret görüyor. Günübirlik veya hafta sonu için iyi bir tatil mekanı.

 
Büyükada tatili  

Tags

, ,

Related Posts

 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz