Bebeklerde Uyku Düzeni

 

Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için mutlaka iyi bir uyku düzenine ihtiyaçları vardır. Yeni doğan bir bebeğin ortalama 16 saat uykuya gereksinimi vardır. Bebekler büyüdükçe bu gereksinim azalacaktır. 3 aylık bir bebeğin uyku ihtiyacı 15 saat iken, 9 aylık olduğunda 14 saat, 18 aylık olduğunda 13 saat, 3 yaşına geldiğinde ise 12 saate inmektedir.

Yeni bebek sahibi olanların en büyük sıkıntıları bebeklerinin uyumaması, uyku düzenlerinin bozuk olmasıdır. Bazen gaz sancısı bazen de fazla beslenme bebekleri huzursuz eder ve uykularını etkiler. Bebeklerin tüm ihtiyaçları doğru şekilde giderilip rahatlatıldığı zamanlarda da uyku huzursuzlukları yaşayan bebekler olabilir

.Yenidoğan bir bebeğe düzgün ve düzenli uyku alışkanlığı kazandırabilmek kimi zaman altı haftayı bulabilmektedir. Bebeklere uyku düzeni oluşturulmaya çalışırken dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Bebeği hergün aynı saatlerde uyutmak.
  •  Uyuduğu odada hemen hemen karanlık bir ortam sağlamak.
  •   Bebek uykuya geçmeden önce yatağına yatırmak(herzaman uykuya nerde daldığını bilmeli)
  •   Odada sessiz sakin ve huzurlu bir ortam olmasını sağlamak.
  •  Bebeği uyutmadan önce tüm ihtiyaçlarının giderilmiş olması (Beslenmesinin tamamlanmış, gazının çıkarılmış, altının değiştirilmiş olması)
  •   Bebek yine de uymuyor ve ağlıyor ise ağlamasına izin verilmeli 15 dakikada bir kontrol edip yalnız bırakılmalıdır. (Bir süre sonra ağlaması kesilecektir)
  •  Uykuya hazırlarken uyarıcı oyunlardan ve gürültüden uzak durulmalı, sakin ve mutlu olunmalı.

Bebeklerin uyku düzenin en fazla bir yıl içinde oluşturulması çok önemlidir. Bebekler büyüdükçe uyku düzenini sağlamak güçleşecektir. Düzenli uyku bebeğin ileride kişilik gelişimine kadar bir çok gelişimini etkiler; bu nedenle oluşturulabilcek en kısa zamanda uyku düzenin oluşturulması gerekmektedir.

 
 
 

1 yorum

  1. METİN diyor ki:

    Bizimde 6 aylık bir bebeğimiz var, geceleri çok ağlıyor, sabaha kadar uykusunda düzen tutmuyor. Bu bilgiler sayesinde yeni bir şeyler öğrenmiş olduk çok teşekkürler.

 
 
Konu hakkında yorumunuz