Bebeklerde Şaşılık

 

Bebeklerde şaşılık (göz kayması) doğumdan sonra 3. ve 4. aya kadar anlaşılamaz. Bebeklerin bakışları ancak dördüncü aydan sonra fark edilebilir ve fark edildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır. Eğer bebeklerin gözlerinde doğuştan bir kayma var ise ilk altı ay içinde anne mutlaka fark eder. Doğuştan şaşılığın nedenlerinden en sık görüleni gözlerin hareketini sağlayan kasların sinirleri ile uyumsuzluğudur. Katarakt, tümör ve enfeksiyon da doğuştan şaşılığın nedenlerindendir. Eğer şaşılık doğuştan ise tek çözüm ameliyattır. Şaşılığın giderilmesi için teşhisin erken konulması ve ameliyatın olabildiğince önce yapılması gerekir. Geciktirildikçe iki gözün de iyi derecede görebilme ihtimali azalacaktır.

Şaşılık her zaman doğuştan oluşan bir hastalık değildir. Eğer sonradan göz tembelliğinden oluşmuş bir şaşılık var ise bazen gözlük tedavisi bazen de tek gözün kapanması ile tedavi edilebilir. Maalesef şaşılık bazen de doğum hataları ve görme sinirlerinin zarar görmesi ile oluşabilir. Bir de genetik olarak oluşan şaşılıklar vardır. Bunun nedeni ise anne adayının ilk üç ay içerisinde geçirdiği enfeksiyonlara bağlıdır. Uzmanlar, özellikle 2 yaşa kadar fark edilip tedavisi yapılan şaşılıkların tedavisinin çok daha iyi sonuç verdiğini açıklamışlardır.

Bazen de anneleri yanıltan yalancı şaşılıklar olabilir. Bu durum bebeğin burun yapısı ile alakalıdır. Eğer bebeklerin burun kökleri kalın ise belli bir süre gözler içe doğru bakıyormuş gibi görülebilir. Daha sonra bebekler büyüdükçe ve yüz gelişimi devam ettikçe burun kemiği incelir ve gözlerde kayma gibi görünen durum ortadan kalkar. Ancak bu durum annenin şaşılıktan şüphelendiğinde doktora başvurmasına engel olmamalıdır. Mutlaka her şaşılıktan şüphe eden anne bebeğini göz muayenesine götürmelidir.

 

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz