Bebeklerde göz hastalıkları

 

Bebekler mikroplara karşı oldukça dayanıksız ve hassaslardır. En çok etkilenen yerleri dünyaya yeni açtıkları gözleri. Gözler bakterinin ve mikrobun en kolay enfeksiyon oluşturabileceği organdır.  Annenin taşıdığı bir mikrop bebeğinde göz iltihaplanmalarına yol açarlar. Yeni doğan bebeklerin gözlerini mikroplara çeşitli hastalıklara karşı koruyabilmek için doğumdan sonra bebeklerin gözlerine gümüş nitratlı damla uygulanmaktadır. Bunun haricinde serum fizyolojik veya su katılmış limon suyu bebeklerin gözlerini iltihaplardan ve mikroplardan korumak adına uygulanmaktadır.

Bebeklerin gözlerinde bu mikroplar iltihaplanmalara ve geniz, burun  ve boğaz enfeksiyonlarına sebebiyet vermektedir. Bebeklerin ağlaması bu enfeksiyona engel olur çünkü sağlıklı gözlerdeki  göz yaşları enfeksiyonları yok etmektedir. Zaman zaman bebeklere uygulanan yapay göz yaşı mikropları kıracak ve başka hastalıkların çıkmasını önleyecektir. Örneğin bebeklerde daha sık görülen göz çapaklanması göz yaşı kanalının tıkanıklığı veya kuruluğuyla ilintilidir. Önemli görülmese de ileride büyük sorunlara gebe olan bu hastalık ne kadar erken fark edilirse o kadar iyidir.

Göz sulanması, şaşılık, göz kapağı sorunları, gözdeki hareket bozukluğu,  göz tembelliği, katarakt, göz tansiyonu gibi bir çok hastalık ergin kişilerde olduğu gibi bebeklerde de görülebiliyor. Anne babaların bu yüzden çok dikkatli olmaları bebeğin gözlerindeki en ufak değişikliği mutlaka doktora danışması gerekiyor. Erken teşhis ve tedavi en önemli duyumuz olan görmeyi daha sağlıklı hale getirdiği gerçek. Doğumdan sonra  ve çocuk yaşını aldıktan sonra her yaşta göz muayenesi yapılmalı ve kontrol altında tutulmalıdır.

 
Bebeklerde göz hastalıkları  

Tags

,

Related Posts

  • No Related Posts
 
 

152 yorum

  1. kaan87 diyor ki:

    Benim de gözüm kanlanıyor neden acaba?

 
 
Konu hakkında yorumunuz