Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

 

Bebeklerin diş çıkarma dönemi ne yazık ki sancılı ve rahatsızlık dolu geçer.  Bebekler, süt dişleri olarak da adlandırılan bu ilk dişlerini çıkartırken oldukça huzursuz olurlar. Bu huzursuzluk diş etlerinde kızarıklık, morartı; uykusuzluk; ağlama nöbetleri; tükürükte artış ve iştahsızlık ile tanımlanabilir. Diş etlerinin acımasından kaynaklanan bu durum, dişler patlak verdikten sonra genellikle geçmektedir. Süt dişleri kısa bir süre içinde çıkacağı için bu dönem geçicidir ancak bu dönemin hassasiyeti nedeniyle aileler bebeklerine daha fazla ilgi ve şefkat göstererek bebeklerinin rahatlamasını sağlayabilir. Sevgi ve şefkat ile birlikte uygulayacağınız bazı yöntemler bebeğinizin dişlerini rahatlatacaktır.

Soğuk, acıyı dindirir

Bebeğinizin diş etlerine yumuşak ve temiz bir bezle masaj yapabilirsiniz. Ayrıca çok soğuk olmaması kaydıyla, soğuttuğunuz bir kaşığı bebeğinizin diş etlerinin kızarık yerlerinde gezdirebilirsiniz.

Diş çıkarma, kaşıntıya neden olur

Bebekler diş çıkarma döneminde ağızlarına önlerine gelen her şeyi sokma çabası içine girerler. Bunun sebebi diş etlerinin kaşınıyor olmasıdır. Bu dönemde hijyenik tutacağınız bir diş kaşıma oyuncağı bebeğinize yarar sağlayacaktır. Eczanelerden ve bebe mağazalarından temin edebileceğiniz bu diş kaşıyıcılarının malzemesine dikkat etmeli, plastikten ziyade bebeklere zarar vermeyen kauçuğu tercih etmelisiniz.

Bütün bunlara rağmen bebeğinizin sıkıntısı azalmıyorsa doktorunuza danışarak ağrı kesici pomatlar temin edebilirsiniz. Ancak bu pomatların kullanımına dikkat etmelisiniz çünkü çok kullanıldığında bebeğinizin organlarına zarar verebilirler.

Diş temizliği diş çıktığı anda başlamalı

Bebeğinizin diş temizliğine dişleri baş gösterdiği anda başlayabilirsiniz. Çünkü süt dişleri kolayca çürüyebilen dayanıksız dişlerdir. Ancak diş macunu yutma riskine karşı 1,5-2 yaşa kadar bebeğinizin dişlerini yumuşak kıllı bir fırça ve sadece suyla fırçalamak yeterli olacaktır.

 
 
 

111 yorum

  1. kimkim34 diyor ki:

    bebeklerde diş çıkarma dönemi kim nederse desin hiçbirşeyin faydası olmuyor. okadar zor durumda oluyorlarki çaresiz kalmak çok kötü.en güzeli anne sütünü iyi alması çekilen bu zorluğun sağlıklı dişlere kavuşarak sonuçanması bana göre.

 
 
Konu hakkında yorumunuz