Baharda Balkon ve Bahçeler

 

Baharda balkon ve bahçelerden çıkmak istenmiyor. Kış bitse balkon keyfi yapılsa denilerek geçirilir kışın son zamanları. Küçük büyük her balkonun ve bahçenin kendine has bir keyfi vardır.

Özellikle büyük şehirlerde balkonun önemi daha fazladır ve balkon en yakın nefes alınabilecek, plansız bir şekilde hafta sonu alternatifi olabilecek bir yerdir. Madem balkonun ve bahçenin hayatımızda önemli bir yeri var; bahar gelirken hazırlıklar yapılmalı, bakım ve dekorasyona önem verilmeli. Eğer küçük çocuğunuz varsa bu hazırlıklar mükemmel birer aktivite olacaktır. Bahçe, balkon; çiçekler ve dekorasyon gibi işlerle vakit geçirmek, şehrin yoğunluğundan ve stresinden uzaklaşmak içinde güzel bir alternatiftir. Tabi bütün bunların yanı sıra güzel balkon ve bahçeye sahip olmak da durumun en güzel tarafıdır.

Balkonun boyutuna göre yapılabilecek dekorasyon ve düzenlemeler çeşitlilik gösterir. Öncelikle düzenlenecek olan balkonun uzun, geniş ya da dar olup olmadığına karar verilmeli.  Eğer uzun ve geniş bir balkon ise zorlanmadan güzel bir dekorasyon yapmak kolay olur. İyi düşünüp gereksiz şeylerle çok fazla doldurup, geniş balkonun keyfini kaçırmamak gerekir. Baharın ve yazın tadını çıkarabilecek şekilde düzenlenmeli. Balkona çıkıldığında insan keyif almalı, insanın içi ısınmalıdır. Çiçek; balkonların olmazsa olmazı, doğayı evinize getirmenin en kolay yoludur. Çiçek seçerken de öncelikli dikkat edilmesi gereken şey; güzel kokulu çiçeklerin böcek ve sinek toplamayan renklerinin seçilmesidir. Lavanta ve fesleğen balkonlar için iyi birer seçenektir. Lavanta kokusu ve şekli ile insana huzur verir. Yapılan bazı araştırmalara göre lavantanın ortamdaki mikrobu kırdığı söylenir. Fesleğenin dokunuldukça artan mis gibi bir kokusu vardır. Fesleğenin de sinekleri ve böcekleri olduğu ortamdan uzak tuttuğu söylenir. Balkon için seçilen sandalye minderleri ve aksesuarlar yeşil ve yazı anımsatan renkler olursa daha keyif verici olur. Mutlaka bir masa ve sandalye olmalı ki hazırladığınız güzel balkonun keyfini çıkarabilin.

Bahçelerde yapılması gereken hazırlık balkonlara göre biraz daha uğraştırıcı olabilir. Kışın zarar gören bitkilerin, ağaçların tazelenmesi, yabani otların temizlenmesi eğer varsa böceğe karşı ilaçlatılması gerekir. Son zamanlarda düzenlenen sadece görüntü için dikilen bitkiler ve çimler yerine keyifli zamanlar geçirilebilecek bahçeler hazırlamak daha mantıklıdır. Bakımından keyif alınan meyve ağaçları baharda topraktan tekrar kendi kendine tazelenen soğan köklü çiçekler, çocukların rahatça oynayabileceği alanlar hazırlanmalı. Bahçe masası ve sandalyelerinin bakımı yapılmalı ve gerekiyorsa yıpranmış olan kılıfları yaz renkleriyle tekrar kaplamalı. Çok güneşli günler için bahçe şemsiyesi bulundurulmalı.

Balkon ve bahçeleri olması gerektiği gibi veya her şeyden bulundurma zorunluluğu ile değil daha fazla nasıl keyifli hale getirebiliriz mantığı ile düzenlenmeli.

 
Baharda Balkon ve Bahçeler  

Tags

, ,

Related Posts

  • No Related Posts
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz