Ağva’da Her Mevsim Tatil

 

Ağva’da her mevsim tatil yapmak mümkün. İstanbul’a en yakın tatil yerlerinden biri olması da cazipliğini artırıyor. Aktiviteleri çok geniş olan Ağva bir sürü aktiviteyi bünyesinde barındırıyor. Denizi, yeşilliği, nehiri ve ormanlarıyla adeta doğa harikası bir yer. Ağva, İstanbul’a 9o km uzaklıkta Şile ilçesine bağlı tertemiz denizi ile Göksu ve Yeşilçay nehirlerinin aktığı harika çam ormanlarının arasında bir Karadeniz sahil kasabasıdır. Eskisi gibi ulaşım sorunu olmayan Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi alan hem yaz hem kış aktiviteleri için uygun bir tatil beldesidir.

Ağva yaz tatillerinde, kumsallarının güzelliği nedeni ile dolup taşmakta. Yazın denizden çıktıktan sonra nehir kenarında yürüyüş yapılabileceği gibi ormanında piknikte yapılabilir. Turistik pazarlarıyla da meşhur olan Ağva köyden gelen kadınların getirdiği doğal yiyecekler ve el işleriyle süslenir. Ağva’da öyle kocaman devasa alışveriş merkezleri bulunmaz. Doğallığı bozulmadan bugüne kadar gelen nadir tatil beldelerindendir. Alışveriş merkezleri yerine küçük hediyelik eşya satan dükkânlar ve tabi ki meşhur şile bezi atölyeleri vardır.

Kış aylarında Ağva, diğer tatil beldelerine göre daha cazip bir yerdir. Sakin, huzur dolu ve bolca aktivitesi olan bir yer olmasından dolayı kış tatili için mükemmel bir seçimdir. Dört bir yanında yürüyüş yapılabilecek doğal alanlar vardır. Doğa sporları için oldukça çok uygundur. Örneğin; dağcılık, kamp, avlanma, bisiklet sürmek, doğa fotoğrafçılığı ve aklınıza gelebilecek daha bir sürü doğa sporu için uygundur.

Ağva’da görülmesi gereken tarihi kalıntılar:

Hacılı Köyü’nde Gürlek Mağarası, Kalemköy’de Romalılara ait kilise, Sungurlu Mahallesi’nde ilk Türklerden kalma dağ değirmeni.

Ağva’da gidilebilecek güzel yerler:

Kilimli Koyu

Kadırga Koyu

Gelin Kayası

Saklı Göl

 

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz