Ağızdan Kan Gelmesi Nedenleri

 

Ağızdan kan gelmesi çeşitli şekillerde baş gösterebilir ve çeşitli nedenlerden olabilir. İç ve dış ortamlar bağlantılı alanlardan biri olan ağız yaşantımızda önemli yer teşkil eder. Ağız yolu ile akciğerler, solunum yolları ve mide dış ortamla etkileşim içine girer. Ağız bağlantıda olduğu, saydığımız organlarımızda bir problem varsa bize bildirmeye de sağlar.

Ağızdan kan gelmesi halinde korkmadan sakin bir biçimde, kanın gelmesine sebebiyet veren unsurun tespiti için çalışmalara başlanmalıdır. Tabi bunların başında doktorla irtibata geçmek en önemlisidir.

Vücutta bulunan ve ağızla bağlantısı olan bir çok oluşumun etkilenmesi yani kanama gibi olaylar ağzı doğrudan ilgilendirir. Örnek verecek olursak burun kanamalarında kanın geriye çekilmesi sonucu burun ile ağız arasında bulunan yapı sayesinde ağza kan gelir. Ve bu sayede dışarı atılır.

Aşırı öğürtülerin sonucu kusma ortaya geldiyse ve bundan sonra kan geldiyse bu olayın, kusmuğa bağlı olduğunu anlamalıyız. Yani kusmuk yemek borusundan geçerken bir miktar aşındırır ve kanama meydana gelir. Kusma faaliyeti sonucunda da kan dışarı atılır. Tabi bunlar genel olarak tahminler. Tedbir almak, içinizi rahat ettirmek için kesin tanı koydurmak için doktorunuza gidin.

Kişide şiddetli bir öksürük sonrasında kan geliyor ise ve kan köpüklü ise akciğerlerden kaynaklandığını bilmeliyiz. Çünkü akciğerden kaynaklanan kanamalar oksijen ile teması sonucunda köpüklü olur.

Bulantı ve beraberinden gelen kusma sonrası kanama geliniyorsa akla yemek borusu ve mide rahatsızlığının olabileceği gelmelidir. Parlak ve açık kırmızı olarak çıkan kan ise daha üstlerde yani burun veya boğaz bölgelerinden şüphelenilmesi gerektiğin bir işaretçisidir.

 
 
 
0 Yorum

İlk yorumu yapan siz olabilirsiniz.

 
 
Konu hakkında yorumunuz